Për banorët e “Azem Hajdarit”, shtetarët në Durrës kujtohen vetëm për votat në zgjedhje (VIDEO)

13/11/2018 - 13:02

Emrin e “Azem Hajdarit” në Durrës e mban një shesh qendror por edhe një rrugë në qytetin bregdetar. Rruga që mban emrin e dëshmorit të demokracisë, gjendet në zonën e ish-Kënetës, e mbuluar nga plehrat por edhe nga era e rëndë e kanalit të hapur.

Më shumë se dy dekada më parë në ish-zonën e Durrësit të Ri erdhën banorët nga të katër anët e vendit, por edhe pas një kohe të gjatë infrastruktura lë mjaft për të dëshiruar.

Një grup banorësh të rrugës “Azem Ajdari” në ish-Kënetë shqetësimin e ngritën pranë redaksisë së “DurrësLajm”. Ata thanë se kanali i ujërave të zeza të qytetit që përshkon mes përmes këtë rrugë është kthyer në një burim epidemish për sëmundje të ndryshme kronike për të gjithë komunitetin.

Kanali i papastruar i cili mbledh ujërat e zeza të qytetit, është kthyer edhe në mbledhësin e plehrave të zonës pasi pastrimi nuk kryhet në këtë lagje periferike. Prej 20 vitesh as pushteti qendror, as pushteti lokal, nuk kanë kryer asnjë investim në këtë zonë.

Banorët thonë se janë vetëm emra në listat e zgjedhësve për votat që iu kërkojnë çdo herë kur ka zgjedhje lokale dhe qendrore.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Një grup nxënësish nga shkolla e mesme “Gjergj Kastrioti” në Durrës vizituan Ambasadën nëpërmjet programit Njihu me Amerikën.

Qeveria Gjermane i kërkon Budenstagut gjerman të marrë vendimin për hapjen e bisedimeve për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së V

Kryebashkiaku i Durrësit, Vangjush Dako, nuk ka qenë i vetmi që është marrë në pyetje nga Prokuroria e Krimeve të Rënda për hetimet që po

Deputeti më i ri në Kuvend, Selami Jenishehri rezulton të ketë qenë i dënuar për mashtrim.

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka marrë në pyetje kryetarin socialist të bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako, lidhur me hetimet që po zhvi

Cilësia e dobët e ushqimeve dhe moszbatimi i ligjit nga ana e inspektorëve të Autoritetit të Kontrollit Ushqimor kanë nxitur anëtarët e F

Ndërsa politika ‘i nxin’ faqen në arenën ndërkombëtare vendit tonë të vogël, janë qytetarët shqiptarë, ekselentë në shkollë dhe punë, që

Qyteti i Durrësit dhe zonat përreth do të kenë një furnizim më të mirë me ujë të pijshëm në sajë të ndërtimit dhe vënies në funksion të r

Në datën 20 maj në kryeqytet do të zhvillohen punime në kabina nga ora 09:00 deri në 15:00 e për rrjedhojë përgjatë këtyre orëve do të ke

Të rinjtë demokratë sulmuan me domate dhe perime të tjera Drejtorinë e AKU-së në Durrës në shenjë proteste për cilësinë e ushqimeve që po