Banorët e Durrësit në ankth për bonusin e qirasë: Na kanë humbur letrat në bashki (VIDEO)

13/01/2020 - 11:03

Banorët e ish-njësive vendore të Durrësit zbarkojnë në bashkinë e qytetit për të aplikuar për bonusin e qirasë.

Nga fshatrat e ish-komunës së Ishmit në veri të Durrësit të Manzës e të Sukthit, banorët zënë radhën që në orët e para të mëngjesit në derë të bashkisë.

Gati kaotike është situata çdo ditë në bashkinë e qytetit bregdetar, ku banorët e fshtrave bashkë me ato të qytetit dynden për të aplikuar për bonusin e qirasë.

Banorët thonë se banesat me qira në Durrës janë shtrenjtuar dhe mungojnë. Në këto kushte ata  e kanë kërkuar shtëpi në fshatra dhe në zonën e Sukthit ku qiraja ka shkuar po aq e shtrenjtë sa edhe brenda në qytet.

Të gjthë kanë të njëtin problem, ata thonë se askush deri tani nuk ka marrë bonusin e qirasë pavarësisht se me dokumentet e dorëzuara janë përfitues dhe Këshilli Bashkiak ju ka miratuar emrin në listat e përfituesve.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vazhdon nënshkrimi i kontratave me qytetarët që përfitojnë grantin për rikonstruksion.

Ka nisur kalimi i parave të granteve të dëmshpërblimit për qytetarët në Durrës, banesat e të cilëve kanë dëme DS1 dhe DS2.

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat e fundit lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

Kthjellimet do të dominojnë në pjesën më të madhe të territorit shqiptar gjatë gjithë ditës.

Dokumenti i zbatimit të buxhetit të shtetit për vitin 2020, publikuar nga Ministria e Financave së fundmi, vlerëson se taksapaguesit shqi

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka shpalosur para eurodeputetëve në PE prioritetet e presidencës 6- mujore gjermane të Bashkimit Europi

Pas ngjarjes së rëndë në Kombinatit, banorët e një pallati këtu në Tiranë kanë njoftuar policinë duke vënë në dijeni se një grua tjetër,

Më 16 qershor, ministri i Rindërtimit Arben Ahmetaj deklaroi para kryeministrit Edi Rama se nga vlerësimet paraprake, qytetarët e Durrësi

Qeveria me anë të një VKM-je ka akorduar 4 miliardë e 852 milionë e 410 mijë e 743 lekë nga Fondi i Rindërtimit për të financuar banesat

Përmes një postimi në Facebook, Bashkia e Durrësit informon qytetarët në lidhje me dokumentacionin që duhet të paraqesin në njësitë admin