Banorët e Durrësit në ankth për bonusin e qirasë: Na kanë humbur letrat në bashki (VIDEO)

13/01/2020 - 11:03

Banorët e ish-njësive vendore të Durrësit zbarkojnë në bashkinë e qytetit për të aplikuar për bonusin e qirasë.

Nga fshatrat e ish-komunës së Ishmit në veri të Durrësit të Manzës e të Sukthit, banorët zënë radhën që në orët e para të mëngjesit në derë të bashkisë.

Gati kaotike është situata çdo ditë në bashkinë e qytetit bregdetar, ku banorët e fshtrave bashkë me ato të qytetit dynden për të aplikuar për bonusin e qirasë.

Banorët thonë se banesat me qira në Durrës janë shtrenjtuar dhe mungojnë. Në këto kushte ata  e kanë kërkuar shtëpi në fshatra dhe në zonën e Sukthit ku qiraja ka shkuar po aq e shtrenjtë sa edhe brenda në qytet.

Të gjthë kanë të njëtin problem, ata thonë se askush deri tani nuk ka marrë bonusin e qirasë pavarësisht se me dokumentet e dorëzuara janë përfitues dhe Këshilli Bashkiak ju ka miratuar emrin në listat e përfituesve.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjykata e Tiranës ka pushuar çështjen për ish-deputetin socialist dhe ish-drejtorit të Burgjeve, Arben Çuko duke mos kaluar dosjen në nga

Prej orëve të para të mëngjesit, forcat RENEA kanë ndërmarrë një operacion në zonën e Shijakut.

Drejtuesi i Prokurorisë së Posaçme, Arben Kraja, i ka propozuar Këshillit të Lartë të Prokurorisë dy emra konkret prokurorësh për t'u emë

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka mbledhur sot Task-Forcën e institucioneve të shëndetësisë dhe eksp

Ambasadorja e re e SHBA në Tiranë, Yuri Kim ka shkuar paraditen e kësaj të hëne në Presidencë.

Të dhënat shkencore nga Instituti i Gjeoshkencës tregojnë se tërmeti i datës 26 nëntor 2019 me magnitudë 6.4 ishte ndjerë  IX ballë në Ha

Java do të nisë me mot të vranët dhe reshje shiu, duke mos sjellë asnjë përmirësim nga fundjava.

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në Berat, ku dy foshnja binjakë vetëm 5 muaj kanë ndërruar jetë. Në lidhje me këtë ngjarje, ka reaguar