Banorët e kësaj lagjeje në Durrës, me rrugët si para mesjete (FOTO+VIDEO)

06/02/2019 - 14:31

Banorët e lagjjes numër 14 në Durrës prej gati dy dekadash jetojnë si para mesjete. Shkak është infrastruktura e dëmtuar deri në atë pikë, sa kjo lagje e Durrësit të ngjan me getot e dikurshme.

Lagjja numër 14 ose Shkozeti, siç njihet, është një prej zonave industriale me të rëndësishme jo vetëm në Durrës, por për rrugët dhe zhvillimin e infrastrukturës nuk është vënë dorë nga bashkia e Durrësit.

Një rast flagrant është rruga “Shqipe Arbnori”. Banorët jo rrallë izolohen në raste përmbytjesh ndërsa në normalitet duhet të dalin me dy palë çizme nga shtëpia. Balta dhe uji në këtë lagje janë të gjithëpushtetshme. E si të mos mjaftonte kjo, kanalet e ujërave të zeza qëndrojnë të hapura duke prodhuar dimër-verë infeksione për banorët.

Investimet në infrastrukturë në Durrës janë centralizuar në mënyrë të frikshme pasi për qendrën e qytetit janë investuar mbi 15 milionë dollarë në vitet e fundit, ndërsa për zonat periferike zero lekë. Per sheshin “Veliera” u investuan 6 milionë dollarë, ndërsa investimi është i bllokuar prej gati dy vjetësh. Po kështu, më shumë se 6 milionë dollarë janë investuar në dy rrugë “Egnatia”, nga stacioni i trenit te “Veliera”, dhe në rrugën “Aleksandër Goga” nga Mauzoleumi i Dëshmorëve në sheshin “Liria”. Këto investime miliona euroshe konsistuan në ngushtimin e rrugëve dhe zgjerimin e trotuareve duke paralajmëruar kolaps në trafikun rrugor për sezonin e pritshëm veror.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Xhorxh Soros, është një filantrop i cili ka zgjedhur të investojë për një shoqëri të hapur në Shtetet e Bashkuara dhe mjaft vende të botë

Aeroporti i Vlorës mund të merret me koncension për 35 vite nga ndërmarrja e Aeroportit të Pulias në Itali.

Që nga fillimi i këtij viti, numri i jahteve që kanë vizituar Durrësin ka arritur në 378, thuajse i njejti numër me atë të jahteve që mbë

Pak orë pasi Partia Demokratike publikoi dokumentet, të cilat pretendon se provojnë arrestimin e kryebashkiakut të Vaut të Dejës, Mark Ba

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin e KPK për prokurorin Bujar Hoti.

Kryeministri Edi Rama ndodhet prej disa orësh në kalatën nr.4 të portit të Durrësit në një takim sekret me miliarderin britanik, Nathaine

Prefekti i Qarkut Durrës, Roland Nasto e nisi ditën sot me vizitat e urimit për një fillim të mbarë e sa më të frytshëm në rrugën e dijes

Në disa zona të Durrësit dhe Shijakut do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike të mërkurën më datë 18 shtator.

Zbardhen emrat e dy kandidatëve që do të zëvendësojnë vendin e lënë bosh nga Gentian Osmani në Këshillin e Lartë të Prokurorisë.

Sot ka nisur viti i ri shkollor për sezonin 2019-2020, ndërsa nxënësit e emocionuar, shoqëruar nga prindërit e tyre, i janë drejtuar inst