Banorët e pallatit kundërshtojnë rikonstruksionin, reagon bashkia e Durrësit: Firma ka lidhur kontratë me ne

20/11/2020 - 17:57

Pas shqetësimit të ngritur nga disa banorë të një pallati të dëmtuar nga tërmeti në zonën e Shkëmbit të Kavajës ka ardhur reagimi i bashkisë Durrës.

Sipas institucionit të qeverisjes vendore, sqarohet se ndërtesa ka dëmtime në shkallën DS2 dhe kompania që po kryen punimet ka lidhur kontratë me bashkinë.

“-            Pallati në fjalë është me shkallë dëmtimi DS2.

-              Për të kryer punimet në këtë pallat firma e cila është shpallur fituese ka lidhur kontratë me bashkinë e Durrësit për të riparuar të gjitha ambientet e përbashkëta, shkallët, hapësirat e ashensorit dhe muret e jashtme.

-              Për të gjitha këto punime është hartuar një projekt i hollësishëm nga Drejtoria e Shërbimeve Publike-Njësia e Projektit dhe Infrastrukturës në Bashkinë e Durrësit. Këtë projekt firma që do të kryejë punimet është e detyruar ta zbatojë plotësisht

-              Po kështu për këto punime është dhënë edhe leja për rikonstruksion nga Bashkia e Durrësit me nr. 1070 , datë 07.10.2020.” – njofton bashkia.

Në të njëjtën kohë, institucioni i qeverisjes vendore bën të ditur se “asnjë prej banorëve të këtij pallati nuk është ankuar asnjëherë me shkrim pranë Bashkisë së Durrësit lidhur me këtë pallat. Pra, të gjitha punimet që do të kryhen në këtë pallat për rikonstruksionin e ambienteve të përbashkëta janë në përputhje të plotë me të gjitha procedurat ligjore dhe rregullat e urbanistikës si dhe janë punime që do të kryhen sipas projektit përkatës dhe nën monitorim të plotë, në mënyrë që qytetarët të kenë siguri maksimale për pallatin ku ata banojnë.

I gjithë procesi i rindërtimit është tërësisht transparent ndaj Bashkia e Durrësit fton të gjitha mediat si dhe të gjithë qytetarët që kanë shqetësime lidhur me këtë proces t’i drejtohen bashkisë së Durrësit ku ata do të marrin të gjithë informacionin dhe dokumentacionin e nevojshëm që ata do të kërkojnë”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shqiptarët renditen të dytët në Itali sa i përket numrit të punëtorëve të rregullt e që kontribuojnë në sigurimet shoqërore.

Nga 15 tetori kur hyri në fuqi akti normativ për mbajtjen e detyruar të maskës në rrugë e deri më sot, janë vendosur thuajse 19 000 gjoba

Situata e infektimeve nga Covid në Shqipëri vijon të paraqitet e rënduar. Ministria e Shëndetësisë ka raportuar se në 24 orët e fundit ja

Pasditen e 3 tetorit, forcat e ushtrisë së repartit të xhenios përdorën 130 kilogramë eksploziv për shembjen e një pallati përbri drejtor

Grupimi "Bicycle Durrës" ka zhvilluar paraditen e sotme një pedalim në kuadër të 28 Nëntorit, ditës së shpalljes së pavarësisë.

Një tjetër mjek e ka humbur betejën me koronavirusin. Ditën e sotme ka ndërruar jetë mjeku okulist, Ferdinand Shkrepa.

Lirohet Admir Çerpja, një prej bashkëpunëtorëve të drejtësisë që u vu në pranga për grabitjen e 4.6 milionë eurove në Rinas.

Sekretari i Shtetit në SHBA, Mike Pompeo ka uruar 108-vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë.

28 nëntori i 2020 shënon 108-vjetorin e Pavarësisë së vendit.

Mëngjesi i kësaj të shtune do të nisë me kthjellime dhe vranësira të pakta.