Banorët e pallatit shumëkatësh në Durrës protestojnë: Duan të na fusin në një varrezë kolektive (VIDEO)

06/02/2020 - 16:09

Banorët e një pallati 13 katësh të ndërtuar në lagjen nr.17 në Durrës kanë organizuar sot një protestë.

Arsyeja e protestës, sipas administratorit të pallatit, i cili bëri publike ankesat e të gjithë banorëve është fakti se 120 familjet që kanë pas jetuar në këtë godinë shumëkatëshe deri më 26 nëntor, nuk i besojnë projektit të hartuar nga kompania “Kastrati” për riparimin e dëmeve.

Sipas administratorit, protesta e sotme  vjen pas disa takimeve që banorët kanë zhvilluar me inxhinierin si dhe drejtuesin e kompanisë që ka ndërtuar pallatin.

Banorët kanë qëndruar në pritje deri më tani, pasi shpresonin se kompania do të paraqitej me një projekt të mirëfilltë për riparimin e të gjitha dëmeve serioze të shkaktuara në godinën 13 katëshe.

"DurrësLajm" është interesuar pranë bashkisë së Durrësit lidhur me problematikën e banorëve dhe ka mësuar se deri më tani, kompania që ka ndërtuar pallatin, nuk është pajisur me leje për riparimin e  objektit.

Më herët, qytetarët patën zhvilluar një bashkëbisedim me përfaqësues të firmës ku kërkonin nga këta të fundit garanci që projekti i riparimit të siguronte jetën e tyre në të ardhmen.

Pallati shumëkatësh është anuar 65 cm, ndërkohë që administratori i tij deklaroi para mediave se në bazë të projektit të depozituar në bashkinë e Durrësit, pallati duhet të kishte 765 pilota ndërkohë që nuk ka asnjë.

"Zoti ne na tha njëherë; Ju shpëtova, tani hapini sytë mos flini më në një varrezë kolektive.", thotë ai.

Banorët e këtij pallati kërkojnë me forcë kryerjen e një akt-ekspertize të thelluar. Për ta, nëse do të jetë e nevojshme, më mirë të shembet pallati sesa të rrezikojnë jetën në të ardhmen.

Që në ditët e para pas lëkundjes me magnitudë 6.3 në pallat është vendosur tabela rrezik shembjeje dhe asnjë nga 120 familjet që banonin aty, nuk jetojnë më në këtë godinë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zbulohen të tjera detaje nga vendimi i paligjshëm për shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar.

Shqipëria po shqyrton mundësinë që të legalizojë kultivimin e marijuanës mjekësore.

Reforma në drejtësi duhet të ecë përpara, hap pas hapi!

6 muaj nga tërmeti i 26 nëntorit, kryebashkiaku i Shijakut, Elton Arbana bën një bilanc të punës së bërë përgjatë këtyre muajve të vështi

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimit të Transportit Rrugor ka paralajmëruar autoshkollat që ushtrojnë aktivitetin e tyre se nëse nuk do t

Tërmeti i 26 nëntorit në Durrës shembi disa hotele dhe pallate, duke lënë pas një bilanc tragjik, 23 jetë të humbura.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu informon se në javën e parë të kthimit në normalitet të sistemit shënd

Opozita u angazhua sërish sot që të bëjë gjithçka sa i takon asaj për të përmbyllur reformën zgjedhore brenda datës 31 maj.

Më 29 maj mbyllet viti shkollor, një vit ky i pazakontë, i zhvilluar muajt e fundit online, për shkak të masave parandaluese për prekjen

Kur u bë e qartë se semestri i dytë i vitit akademik 2019-2020 do të devijonte nga përfundimi i tij normal dhe universitetet kaluan në më