Banorët e plazhit në Durrës në mes të katër rrugëve, të pastrehë e të pashpresë (VIDEO)

27/01/2020 - 15:48

Një grup banorësh të lagjes nr.13 në plazh të Durrësit kanë dalë në protestë ditën e sotme. Ata thonë se ekipet e specialistëve të verifikimit akoma nuk i kanë specifikuar nëse janë apo jo të banueshme apartamentet e tyre.

Banorët u strehuan në hotele ndërsa bonusi i qirasë nuk iu është dhënë ende nga bashkia e Durrësit. Një tjetër shqetësim i ngritur prej tyre është faturimi i ujit dhe energjisë elektrike edhe gjatë muajve që nuk kanë banuar në banesat e tyre të shkatërruara.

Qytetarët janë të shqetësuar pasi banesat kanë edhe probleme të shtesave mbi pallate që ju kanë  ndërtuar pronarët mbi tarraca dhe i përdorin si papafingo.

Në to kanë vendosur depozitat, uji i të cilave po ju hyn në banesa. Sipas qytetarëve në disa pallate ju kanë bllokuar hyrjet me dyer. Gjithashtu, pronarët ende nuk kanë marrë përsipër asnjë riparim për dëmet që kanë pësuar pallatet nga tërmeti tragjik, thonë banorë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

I ftuar sonte në emisionin “Opinion”, Administratori  i OSHEE-së Adrian Çela deklaroi se nga vendimi për faljen e kamatëvonesave përfitoj

Ndërsa paketa ekonomike lidhur me situatën koronavirus ka nisur tashmë të aplikohet, duket se një kategori e caktuar qytetarësh janë ende

Kryebashkiaku i Shijakut, Elton Arbana, shprehet permes nje postimi në rrjete sociale se sot janë ndarë ndihmat ekonomike për familjet në

Mjeku infeksionist, Tritan Kalo, është kundër lehtësimit të masave kundër koronavirusit, teksa shprehet se një vendim i tillë është i par

Të rinjtë e FRPD Durrës kanë dhuruar gjak ditën e sotme për t'u ardhur në ndihmë të sëmurëve talasemik.

Një grupim biznesmenësh durrsakë ka nisur sot shpërndarjen e pakove të para me ndihma ushqimore për familjet në nevojë.

Vendi fqinjë, Itali, regjistroi sot 610 viktima nga koronavirusi, ndërsa numri total ka arritur në 18.279.

Një paciente 72 vjeçare nga Tirana, me inicialet V.S., ka ndërruar jetë pasditen e sotme në spitalin infektiv në QSUT, e konfirmuar me CO

Foto-reportazhi i Rojterit (Reuters), që po bën xhiron në mediat botërore, por në ato shqiptare (përjashtuar dy portalet e Durrësit) mbah

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka bërë me dije se Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë sjellë ndihma në Shqipëri, për të lu