"Baroni" i drogës i arrestuar në Durrës, jetonte në një vilë me bunker

Postuar: 11/07/2017 - 16:59

I konsideruar si një ndër baronët më të mëdhenj të drogës, i cili ishte në gjendje të në dërgonte qindra kilogramë heroinë dhe kokainë nga Shqipëria në Itali, është arrestuar. Lajmi raportohet sot nga agjencia italiane e lajmeve Ansa, nderkohe qe arrestimi i 40-vjeçarit nga Durrësi, për llogari te drejtesise italiane u be publik 3 dite me pare nga policia e Durrësit.

I identifikuar si Alket Hatija, 45 vjeç, ai është arrestuar nga policia shqiptare pas të dhënave të karabinierëve të Milanos, që e kërkonin në kuadër të një dënimi në mungesë me 20 vjet burg.

Media italiane Ansa, shkruan se agjentët shqiptarë e kanë arrestuar në Durrës në datë 8 korrik, teksa Hatija po shkonte të takonte një mikun e tij. Një mundësi kjo për të mos u humbur, duke qenë se 44-vjeçari jetonte në një vilë me bunker në Berat dhe rrethohej gjatë gjithë kohës nga truproja të armatosura.

Ai akuzohet për transportimin në Milano, në periudhën 2003-2004 të 350 kilogramëve heroinë dhe 190 kg kokainë. Ngarkesa këto me vlerë 35 deri në 45 milionë euro.

Gjithashtu, nga hetimet e kryera nga karabinierët ka rezultuar se Hatija ishte një trafikant “i pastër”, që nuk prekte një gramë drogë me dorë, por që falë telefonëve celularë njëpërdorimësh lëvizte sasi madhore.

Njoftimi i Policisë Durrës

Specialistët për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës në bashkëpunim me Interpol, në vijim të punës së tyre për kapjen e personave të shpallur në kërkim dhe vënien para përgjegjësisë penale të autorëve të veprave penale në fushën e lëndëve narkotike, kanë bërë të mundur arrestimin e përkohshëm me qëllim ekstradimi drejt Italisë të shtetasit:

• Alket HATIJA 45 vjeç, banues në Durrës.

Gjykata e Apelit/ Itali me Vendimin Nr. 4526, datë 30.09.2015 ka caktuar masën e dënimit me 20 vjet burgim, më ngarkim të shtetasit të mësipërm, për veprën penale" Trafikimi I lëndëve narkotike, e kryer në bashkëpunim" parashikuar në nenet art.110, art.73, 73/6 ,  80/ 2 të Kodit Penal Italian dhe Dekretit Nr. DPR 309/90.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprime të mëtejshme.

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Lajmi për hapjen e lotarisë amerikane edhe për këtë vit u konfirmua disa ditë më parë, ndërkohë që tashmë, Ambasada Amerikane del me d

Policia italiane ka identifikuar të riun shqiptar 28 vjeçar, banues në San Giusto, i cili mbeti i vdekur si pasojë e një aksidenti rrugor

   Gjykata e Krimeve të Rënda i kishte kërkuar prokurorisë të kryejë ekspertizën e GPS-it të makinës së Ervn Dalipajt për lëvizjet e tij

   Si asnjëherë këto vitet e fundit, dëbora ka zbardhur malet shumë shpejt.

   Java Evropiane e Lëvizshmërisë kulmon nesër në Durrës me aktivitetin ‘Dita pa Makina’.

   Ambasadorja franceze Christina Vasak, gjatë vizitës së sotme në qytetin e Durrësit është ndalur edhe në prefekturë, ku ka zhvilluar nj

   Kryetari i Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako ka pritur në një takim ambasadoren franceze në Shqipëri Christina Vasak.

Shqipëria prodhoi në vitin 2016, 300 mijë ton mbetje më pak se vitin 2015.

Qendra Kërkimore Amerikane “Pew Research Center”, ka publikuar raportin e shtetasve shqiptarë të cilët kanë kërkuar azil në vendet e Euro

Jo vetëm të afërmit, por i gjithë populli i Romanatit dhe i Durrësit ka mbetur i shokuar për tre vogëlushët, që sapo kishin nisur të shko