Bashkia e Shijakut në mbështetje të banorëve, kundër ndërtimit të fabrikës (VIDEO)

Postuar: 06/09/2017 - 15:59

Pas protestës së banorëve të lagjes së Kecëve në Shijak, si rezultat i nisjes së punës së një inceneratori të vënë në funksion pa dijeninë e tyre, ka reaguar bashkia e qytetit  nëpërmjet juristes Albiona Mehmeti.

“Sot ne si bashki erdhëm se u lajmëruam për një dëgjesë publike me banorët e Shijakut për ndërtimin e  kësaj fabrike me objekt përpunimin e mbetjeve spitalore dhe të kafshëve nga  firma “ Jamarbër grup”. Zyrtare nuk kemi asgjë si bashki, na kanë dërguar email dhe foto për dëgjesën publike. Agjensia Rajonale e Mjedisit dhe Drejtoria Rajonale e Mjedisit na kanë lajmëruar për dëgjesën publike, procedurat janë bërë prej tyre."  

Juristja e bashkisë së Shijakut Albiona Mehmeti së bashku me policinë dhe hetuesit ka parë nga afër punën e inceneratorit. Mehmeti deklaroi se bashkia e Shijakut nuk është vënë në dijeni më herët në lidhje me aktivitetin e kësaj fabrike. 

“Na kanë lajmëruar një ditë më parë nëpërmjet një emali për një dëgjesë publike me banorët e shijakut për ndërtimin e një inceneratori nga firma. Është marrë Agjensia e mjedisit në Durrës dhe institucione të tjera në Durrës, por ne si bashki nuk dinim gjë deri tani”- pohoi juristja e bashkisë Shijak.  

Në emër të bashkisë së Shijakut, Mehmeti tha se do të mbështesë protestat e banorëve dhe është krah tyre. Policia e Durrësit ka nisur hetimet në lidhje me aktivitetin e fabrikës.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Pas akuzave që bëri sot kryetari i PD Lulzim Basha ndaj kryebashkiakut të Durrësit Vangjush Dako, të tjera fakte të rëndësishme pritet

   Gazetari Trashgim Sokolaj ka deklaruar mbrëmjen e sotme në studion e emisionit “Opinion” se hetimet ndaj kryebashkiakut Vangjush Dako

   Prokurori Anton Martinaj i cili mendohet se po hetonte kryebashkiakun Vangjush Dako do të jetë nesër në Prokurori dhe do të merret në

   Ministria e Shëndetësisë publikoi sot listën e drejtorëve të rinj të spitaleve në Tiranë

   Duke u nisur nga dita e sotme të gjithë kemi venë re një rënie të ndjeshme të temperaturave.

   Dëshmi kontradiktore kanë qenë ato të vajzës 13-vjeçare nga Kruja e zhdukur që të premten nga shtëpia dhe një djali 32-vjeçar të cilin

   Një çift i moshuar ka kaluar momente tmerri, kur 3 persona me kapuç në kokë u kanë hyrë në shtëpi në orët e para të mëngjesit të sotëm

Në universtitetin "Aleksandër Moisiu" në qytetin e Durrësit, është emëruar administrator i ri i këtij institucioni.

"Report Tv" zbardh komunikimet në WhatsApp mes biznesmenit Lefter Sota dhe njërit prej aksionarëve të KURUM, Korai Kurum për porositjen e

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj u shpreh se procesi i vettingut, do të mbyllet brenda vitit 2017.