Bashkia e Shijakut në mbështetje të banorëve, kundër ndërtimit të fabrikës (VIDEO)

Postuar: 06/09/2017 - 15:59

Pas protestës së banorëve të lagjes së Kecëve në Shijak, si rezultat i nisjes së punës së një inceneratori të vënë në funksion pa dijeninë e tyre, ka reaguar bashkia e qytetit  nëpërmjet juristes Albiona Mehmeti.

“Sot ne si bashki erdhëm se u lajmëruam për një dëgjesë publike me banorët e Shijakut për ndërtimin e  kësaj fabrike me objekt përpunimin e mbetjeve spitalore dhe të kafshëve nga  firma “ Jamarbër grup”. Zyrtare nuk kemi asgjë si bashki, na kanë dërguar email dhe foto për dëgjesën publike. Agjensia Rajonale e Mjedisit dhe Drejtoria Rajonale e Mjedisit na kanë lajmëruar për dëgjesën publike, procedurat janë bërë prej tyre."  

Juristja e bashkisë së Shijakut Albiona Mehmeti së bashku me policinë dhe hetuesit ka parë nga afër punën e inceneratorit. Mehmeti deklaroi se bashkia e Shijakut nuk është vënë në dijeni më herët në lidhje me aktivitetin e kësaj fabrike. 

“Na kanë lajmëruar një ditë më parë nëpërmjet një emali për një dëgjesë publike me banorët e shijakut për ndërtimin e një inceneratori nga firma. Është marrë Agjensia e mjedisit në Durrës dhe institucione të tjera në Durrës, por ne si bashki nuk dinim gjë deri tani”- pohoi juristja e bashkisë Shijak.  

Në emër të bashkisë së Shijakut, Mehmeti tha se do të mbështesë protestat e banorëve dhe është krah tyre. Policia e Durrësit ka nisur hetimet në lidhje me aktivitetin e fabrikës.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Më shumë se 1.1 milionë njerëz nga 2.2 milionë të cilët kanë paraqitur një kërkesë për azil në BE, Norvegji dhe Zvicër ende nuk e dinë në

Operacioni i Policisë së Shtetit në të gjithë vendin për bllokimin e pasurive kriminale është zhvendosur në Fier.

Shkelja e rregullave dhe sinjalistikave në qarkullimin rrugor nga ana e drejtuesve të mjeteve, është një nga shkaqet kryesore të aksident

Tre persona nga Durrësi janë arrestuar gjatë 24 orëve të fundit, të akuzuar për vepra të ndryshme penale.

Krahas platformës për shkrirjen e tetë ministrive, e cila nxjerr jashtë zyrave të shtetit rreth 4952 punonjës, në institucionet e qeveris

   Një sherr ka ndodhur mbrëmjen e sotme në pediatrinë e QSUT.

   Pasi zgjodhën sekretarët e Përgjithshëm, ministrat e rinj të Qeverisë “Rama 2” kanë zgjedhur edhe këshilltarët mediatikë, ata që do bë

   Policia ka mundur të zbardhë vrasjen e 42 – vjeçarit Alban (Gëzim) Kaloshi, ngjarje e ndodhur gjatë natës në Dibër.

   Një adoleshent shqiptarë janë braktisur nga nëna e tij në Itali prej disa muajsh.

   Një 10-vjeçar nga Durrësi i është drejtuar një ditë më parë komisariatit të policisë për të denoncuar nënën e tij.