Biznesmen i fuqishëm në Spanjë, kush është turisti që së bashku me familjen u përball me Mihal Kokëdhimën

19/08/2019 - 19:54

Eugenio Galdón është spanjolli që pa tmerr me sy teksa kishte zgjedhur të vizitonte Porto Palermon në Shqipëri dhe fati e përballi me Mihal Kokëdhimën. Galdon së bashku me familjen e tij zgjodhi që këtë verë ta kalonte në Shqipëri, ku dhe u përball me një skenar të frikshëm filmi që u pa nga të gjithë pas publikimit të videos, ku pronari i restorant ‘Panormës’ shihej i hipur mbi kofanon e furgonit të spanjollëve.

Por kush është Eugenio Galdon?

Ai ka lindur më 22 qershor të vitit 1950 dhe është një nga njerëzit më të pasur në Spanjë. Galdon është themeluesi i kompanisë ONO (që ofron shërbimin telefonik, televiziv dhe internet) dhe e ka udhëhequr atë deri në nëntor të vitit 2018.

Por përveç biznesit, ai njihet si një emër shumë i rëndësishëm edhe në administratë, teksa ka mbajtur poste mjaft të larta. Galdon ka qenë shefi i kabinetit të kryeministrit spanjoll, Adolfo Suárez dhe ish-drejtor i grupeve mediatike Prisa ose COPE.

Që nga viti 1992, ai është president dhe aksionar mazhoritar i “Multitel”, një grup biznesi që themeloi për të investuar në projekte që lidhen me median dhe telekomunikacionin në Spanjë duke qenë se ONO, i është shitur në mars të viti 2014 “Vodafone”  për 7.2 miliardë euro.

Që nga Marsi 2014 ai është gjithashtu president i Fondacionit “Everis” për botën e biznesit dhe anëtar i Bordit Këshillimor të kompanisë. Ai është pjesë e 200 njerëzve më të pasur në Spanjë. Eugenio Galdón ndodhet në vendin e 139.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

MeteoAlb parashikon se pjesa e parë e ditës së sotme do të jetë me kthjellime dhe vranësira kalimtare, të cilat shtohen gjatë orëve të pa

Pas takimeve këshilluese me prokurorë dhe inxhinierë italianë, ekspertë në analizimin e cilësisë së godinave pas tërmeteve, Prokuroria e

Nëse keni bërë plane për fundjavën, kini parasysh se nuk do te jeni në shoqërinë e motit me diell.

Nuk ka optimizmin e Komisionerit për Zgjerim Varhei, por dhe Presidenti i Këshillit Europian, duke folur në Tiranë në krah të kryeministr

Fatura 1 miliardë euro që kryeministri Edi Rama deklaroi si dëm të tërmetit në takimin me homologun italian Conte është rezultat i një ra

Gjykata e Sarandës ka caktuar sot masën e sigurisë “Arrest me burg” për 41-vjeçaren Elisabeta Mita, pas akuzës se dhunonte vajzën e saj 1

Gjykata e Tiranës pranoi kërkesën e prokurorisë për pushimin e çështjes CEZ, pasi hetimet gati 3-vjeçare nuk dhanë rezultat sepse nuk u g

Banorët e njësisë administrative Sukth kanë protestuar sot për mosverifikimin e objekteve të dëmtuara prej tërmetit nga ana e ekspertëve.

Më 18 janar, një 60-vjeçar u vu në pranga me dyshimet se mund të ketë abuzuar seksualisht me një vajzë të mitur, vetëm 8 vjeç.

Prokuroria e Posaçme Antikorrupsion dhe Krimit të Organizuar (SPAK) ka thirrur sërish kryebashkiakun e Bulqizës, Lefter Allën, për ta mar