Blloqe betoni në bregdetin e Durrësit, reagon Inspektoriati i Mjedisit (FOTO & VIDEO)

28/03/2017 - 18:15

Rreth dy javë më parë, DurrësLajm denoncoi me foto betonizimin e bregdetit të Durrësit nga disa subjekte private, që në tentativë për të frenuar fenomenin e erozionit hidhnin natën në det blloqe betoni (lexo këtu).

Paraditen e sotme, inspektoriati i mjedisit në Durrës ka pezulluar punimet.

Kreu i këtij inspektoriati, Jurgen Dashi, bën të ditur për DurrësLajm se pezullimi i punimeve do të vazhdojë, derisa institucioni i drejtuar prej tij të shqyrtojë dokumentacionin e paraqitur nga këto subjekte private, që kanë ndërmarrë këtë nismë.

Sipas Dashit, për të bërë punime në det duket marrë leje pranë Ministrisë së Mjedisit, Autoriteti Kombëtar i Bregdetit, Bashkia e Durrësit dhe Kapitaneria e portit.

“Deri sa ne të shqyrtojmë dokumentacionin, punimet këtu nuk do të vazhdojnë” thotë Dashi.

Gjithsesi, Inspektoriati i Mjedisit u kujtua të pezullojë punimet, pasi një sasi e madhe blloqesh betoni u hodhën në bregdetin e Durrësit, gjatë netëve të dy jave më parë. 

M.P.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, thotë se për shkak të numrit të lartë të rasteve të reja me koronavir

Komisioni për Ekonominë dhe Financat, dhe deputetët e Qarkut të Durrësit, nën drejtimin e kryetares së Komisionit, znj.

Komisioni Evropian ka prezantuar vlerësimin e tij për përmbushjen e kërkesave për mekanizimin e mbajtjes së liberalizimit të vizave me Sh

Gjykata e Durrësit ka lënë në burg 56-vjeçarin me iniciale R.S., i cili akuzohet se ka kryer veprime të turpshme ndaj dy vajzave të mitur

Sot u zhvillua mbledhja e dytë e Komitetit Rajonal për Zhvillimin e Turizmit, nën drejtimin e Prefektit të Qarkut Durrës Roland Nasto, ku

COVID-19 futet në gjykatën e posaçme kundër krimit e korrupsionit duke pezulluar proceset gjyqësore për ditën e sotme, pasi ka prekur një

Ushtria shqiptare ka zhvilluar dje një operacion për pastrimin e ishullit të Sazanit nga municionet luftarake të depozituara atje ndër vi

Ambasada gjermane në Shqipëri paralajmëron qytetarët e saj lidhur me udhëtimet drejt vendit tonë duke paraqitur kornizën e situatës me pa

Nga 90 rastet e reja me koronavirus të identifikuar në të gjithë vendin, 15 janë regjistruar në Durrës.