Boshatisen lulishtet ku grumbulloheshin të moshuarit në Durrës (VIDEO)

04/04/2020 - 17:24

Të moshuarit në Durrës janë disiplinuar përsa i përket të dalurit jashtë banesave siç bënin dikur kur nuk rrezikoheshim nga koronavirusi.

Portali “DurrësLajm” ka qenë në disa pika ku ata grumbulloheshin dhe kalonin kohën me njëri- tjetrin, siç është zona e lulishtes para godinës së Postës Shqiptare Durrës.

Xhirimet janë bërë gjatë paradites, kohë kur lejohet dalja nëse pajisesh me leje në E-Albania dhe siç shihet asnjë prej tyre nuk qëndron më aty. Kjo jo vetëm sepse u është bërë thirrje të qëndrojnë brenda, por masat e ashpra ndëshkuese me gjoba nuk kursejnë askënd.

Një numër shumë i vogël pensionistësh qarkullojnë në rrugë, dhe vetëm për të bërë blerje të domosdoshme. Ata të moshuar që janë të vetmuar dalin në rrugë, për të bërë blerjet, pazarin, apo për të marrë pensionet dhe ilaçet.

Prej ditësh shqiptarët qëndrojnë brenda shtëpive, për të shmangur infektimin nga koronavirusi, i cili deri tani ka prekur 333 persona , dhe kanë humbur jetën 18 të tjerë. 

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Numri i rasteve të konfirmuara pozitivë në të gjithë vendin sot ka kaluar mbi 1 mijë.

Tom Blickman, një ekspert i reformës së politikës së drogës në Institutin Transnacional me qendër në Amsterdam, ka komentuar vendimin e q

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve të Humbur, Policia e Shtetit i është bashkuar fushatës sensibilizuese “Don’tBeAnEasyCatc

Deri në orët e mesditës, vendi ynë do të jetë me kthjellime dhe vranësira kalimtare.

Europa Nostra i ka drejtuar sot një letër Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, një javë pas shembjes së Teatrit Kombëtar.

Një 12-vjeçare është larguar nga banesa e saj në lagjen nr.4 në Durrës.

Mjeku i njohur, Pëllumb Pipero i është përgjigjur pedagogut Erion Kristo i cili një ditë më parë tha: "Ajri të shëron?

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike iu bën thirrje të gjithë debitorëve të energjisë të bëhen pjesë e aktmarrëveshjes për të

Zbardhen detaje të reja nga grabitja spektakolare në Tiranë, ku Donald Hoxha bashkë me Gentian Kanen vodhën mbi 250 milionë lekë nga maki

Ambasadori i BE-së në Shqipëri, Luigi Soreca, ka uruar besimtarët myslimanë me rastin e Fitër Bajramit.