Cakaj takon Zielke: Përpjekje për marrëveshjen e njohjes së lejeve të drejtimit në Gjermani

13/02/2020 - 14:46

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, zhvilloi një takim me Drejtorin e Përgjithshëm të Trafikut Rrugor dhe Transportit në Ministrinë federale të Transportit në Gjermani, Guido Zielke.

Cakaj shkruan në Facebook se pas procesit të verifikimit teknik për procedurat e marrjes së lejeve të drejtimit dhe sigurinë në trafik në Shqipëri, do të vazhdohet menjëherë me dinamikë të shtuar drejt marrëveshjes përfundimtare, e cila do të lehtësojë jetën e shqiptarëve në Republikën Federale të Gjermanisë.

POSTIMI I PLOTË

Pak para nisjes në Konferencën e Sigurisë së Mynihut, zhvillova një takim me Drejtorin e Përgjithshëm të Trafikut Rrugor dhe Transportit në Ministrinë Federale të Transportit të Gjermanisë, Guido Zielke!

Pas një procesi verifikimi teknik për procedurat e marrjes së lejeve të drejtimit dhe sigurinë në trafik në Shqipëri, do të vazhdohet menjëherë me dinamikë të shtuar drejt marrëveshjes përfundimtare që do të lehtësonte jetën e shqiptarëve në Republikën Federale të Gjermanisë.

Përderisa ne nuk do të kursejmë asnjë përpjekje për ta arritur marrëveshjen sa më parë, duhet marrë parasysh se procesi i vendimarrjes për njohjen e patentave është i gjatë pasi duhet të shqyrtohet në të 16 landet e Gjermanisë përpara se të kalojë për miratim në nivel federal. Prandaj, këtu kërkohet sa punë, aq edhe mirëkuptim!

Ne do të vazhdojmë punën për të ndërlidhur objektivat madhore të politikës së jashtme me nevojat ditore të qytetarëve shqiptarë!

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

FONASBA - Federata (ndërkombëtare) e shoqatave kombëtare të brokerëve të anijeve dhe agjentëve detarë (Federation of National Association

Një vajzë e re është dërguar mesditën e sotme drejt spitalit  të Durrësit me ambulancë pasi dyshohet se është infektuar nga koronavirusi.

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka zhvilluar sot një takim virtual me kryebashkiaken e Shkodrës, Voltana Ademi lidhur me situatën e krijuar

Bashkia e Durrësit ka shenjëzuar rrugët e qytetit në mënyrë që qytetarët të ruajnë distancën në pika shërbimi ku janë evidentuar rradhë.

Prokurori i Përgjithshëm, Olsian Çela përmes një letre drejtuar prokurorëve iu bën thirrje të kontribuojnë financiarisht me sa munden, në

Ka shkuar në 400 numri i të prekurve me koronavirus në vend.

Vijon që prej ditës së djeshme zjarri në pyjet e malit të Krujës, ndërkohë që raportohet se deri më tani nuk është bërë asnjë ndërhyrje p

Biznesmeni shqiptar Martin Shkreli, i cilësuar si shqiptari më i urryer në SHBA pasi rriti 750 dollarë për pilulë çmimin e një medikament

Gjatë orëve të vona të natës, kur të gjithë qytetarët janë të ngujuar në shtëpitë e tyre nga izolimi për shkak të koronavirusit, ndërsa e