"Çdo histori ka prekur zemrat e njerëzve", 51 trëndafila të bardhë në nderim të viktimave të tërmetit, UAMD hap sërish dyert

09/12/2019 - 11:06

Mëngjesin e 9 dhjetorit, studentët e Universitetit "Aleksandër Moisiu" në Durrës iu rikthyen auditorëve pas tërmetit që tronditi vendin më 26 nëntor.

Rektorja e Universitetit "Aleksandër Moisiu", Prof. Dr. Kseanela Sotirofski, e shoqëruar nga dekanët dhe administrata universitare, organizoi në Kampusin Universitar një ceremoni në shenjë kujtimi dhe solidariteti për nder të viktimave të kësaj katastrofe natyrore.

Gjatë ceremonisë u mbaj një minutë heshtje, ndërsa 51 studentë vullnetarë mbanin në duar 51 trëndafila të bardhë në nderim të 51 viktimave të tërmetit.

"Në emrin tim personal, në emër të stafit dhe studentëve të Universitetit "Aleksandër Moisiu", shpreh solidaritetin e thellë me familjet që në tërmetin e 26 nëntorit kanë humbur njerëzit e tyre të dashur. Lutemi që viktimat të prehen në paqen e amëshuar. I paharruar kujtimi i tyre!

Shqetësimi i studentëve dhe prindërve këto ditë për sigurinë e godinave universitare ka qenë edhe shqetësimi ynë. Ne kemi marrë garancitë e nevojshme që fëmijët tuaj, fëmijët tanë të kenë kushte dhe mjedise të sigurta për vazhdimin e procesit mësimor.

Përtej kësaj, stafi ynë është përkushtuar, nga pedagogët - veçanërisht kolegët e Psikologjisë - deri te oficerët e sigurisë, që të mundësojmë rikthimin në ritmin e zakonshëm të mësimdhënies dhe formimit të vazhdueshëm.

Dy fjalë që jo rastësisht i lashë për në fund. Faleminderit nga zemra studentëve vullnetarë. Thonë që akti më i vogël i mirësisë vlen më shumë sesa qëllimi më madhështor. Çdo histori e juaja ka prekur zemrat e njerëzve. Jeni shndërruar në shëmbëllim të humanizmit, forcës dhe shpresës. Vullnetarizmi juaj do ta mbajë gjithmonë Durrësin dhe Shqipërinë në këmbë! U shtofshin shembujt si ju!", tha gjatë fjalës së saj Rektorja Sotirofski.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në mbledhjen e fundit të Shtabit të Emergjencave në Durrës është bërë një përmbledhje e situatës së deritanishme në terren përsa i përket

Ambasadori i Shqipërisë në Republikën Popullore të Kinës, Selim Belortaja ka këshilluar shqiptarët të shtyjnë udhëtimet dhe kontaktet fiz

Paraditen e kësaj të shtune, banorët e Xhafzotaj janë ngritur në protestë për shkak të mungesës së infrastrukturës.

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me Noel Dishin, vrasësin e Vilson Tafçiut. Ky i fundit u vra në Astir më 20 janar.

MeteoAlb parashikon se pjesa e parë e ditës së sotme do të jetë me kthjellime dhe vranësira kalimtare, të cilat shtohen gjatë orëve të pa

Pas takimeve këshilluese me prokurorë dhe inxhinierë italianë, ekspertë në analizimin e cilësisë së godinave pas tërmeteve, Prokuroria e

Nëse keni bërë plane për fundjavën, kini parasysh se nuk do te jeni në shoqërinë e motit me diell.

Nuk ka optimizmin e Komisionerit për Zgjerim Varhei, por dhe Presidenti i Këshillit Europian, duke folur në Tiranë në krah të kryeministr

Fatura 1 miliardë euro që kryeministri Edi Rama deklaroi si dëm të tërmetit në takimin me homologun italian Conte është rezultat i një ra

Gjykata e Sarandës ka caktuar sot masën e sigurisë “Arrest me burg” për 41-vjeçaren Elisabeta Mita, pas akuzës se dhunonte vajzën e saj 1