Çfarë po ndodh tek Torra Veneciane dhe muret antike? Nis aksioni për... (FOTO)

15/04/2019 - 20:05

Stina e pranverës ka shtuar punën e punonjësve në varësi të Drejtorisë Rajonale të Kulturës Kombëtare në Durrës.

Përmirësimi i kushteve atmosferike shkakton zhvillimin e bimësisë në monumentet arkeologjike dhe historike të qytetit 3 mijë vjeçar, duke rrezikuar dëmtimin e tyre.

Për këtë arsye, prej mëse një muaji, punonjësit e kësaj drejtorie janë zhvendosur në të gjitha objektet në varësi të DRKK-së Durrës për të luftuar vegjetacionin.

Pas amfiteatrit dhe disa objekteve historike në Krujë, të hënën, punonjësit janë zhvendosur pranë Torrës Veneciane dhe mureve antike të qytetit.

“Lufta kundër vegjetacionit që sulmon çdo pranverë monumentet vazhdoi edhe sot për punonjësit e DRKK Durrës, në Muret Rrethuese dhe Torrën Veneciane të qytetit...”,- shkruan DRKK në një postim në Facebook.

Postimi shoqërohet edhe nga një mori fotosh ku duket mirë vegjetacionin përgjatë gjithë perimetrit të Torrës dhe mureve antike dhe puna e stafit për heqjen e tyre, ndërsa objektet pritet të vizitohen nga mijëra turistë të huaj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gazetari gjerman Pieter Tiede në një postim në Facebook shkruan se qeveria e Shqipërisë do të arrestojë kryedemokraitn Lulzim Basha, në m

Prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme Arta Marku nuk ka marrë pjesë sot në Kuvend për analizën vjetore edhe pse ka qenë e para në rendin

Më shumë se dy muaj pas super-grabitjes së 9 prillit në pistën e aeroportit të Rinasit, policia, me vendim gjykate, konfiskon rreth 1,5 m

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka sekuestruar 44.5 tonë ushqime për asgjësim, ndërsa ka gjobitur edhe biznesin përkatës.

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha është thirrur sot në orën 09:30 për t'u paraqitur në prokurori sa i përket hetimit për lobimin në SHBA.

Alternime kthjellimesh dhe vranësira kalimtare dominojnë deri në mesditë në të gjithë shqipërinë.

Jo vetëm bregdeti i Durrësit por edhe objektet historike dhe arkeologjike janë shumë të vizituar në këtë sezon veror.

Pak javë pasi tronditi politikën shqiptare nga publikimi i 6 përgjimeve ku përfshiheshin Vangjush Dako dhe zyrtarë të tjerë të PS-së me k

Gjykata e Elbasanit ka vendosur të lirojë nga qelitë e paraburgimit anëtaren e Autoritetit të Mediave Audiovizive, Suela Musta.