Cigaret kontrabandë, 6 muaj në portin e Durrësit

26/12/2012 - 19:02

DURRES - Dogana e Durrësit kap dhe sekuestron 950 koli cigare kontrabandë, 6 muaj pasi kontenieri me mallin pa pullë fiskale qëndronte në terminalin e konteinerëve.

Nëndrejtori i përgjithshëm i doganave, Qazim Mërlika, bëri të ditur pasditen e sotme se në një konteiner që qëndronte prej mëse 6 muajsh në ambientet e terminalit të konteinerëve janë gjetur nga punonjësit e doganës 950 koli me cigare pa pullë fiskale, me vlerë 500 mijë euro.

Nëndrejtori Mërlika nuk pranoi të japë as emrin e subjektit importues dhe as të dhëna të tjera lidhur me këtë çështje, pasi deklaroi se gjithçka ishte nën hetim e sipër. Mërlika pranoi se subjekti importues ishte nga Pogradeci, por nënvizoi se ende nuk është ndaluar asnjë person për kontrabandën e cigareve. Ndërkohë mësohet se sasia e cigareve pa pullë fiskale ka mbërritur në portin e Durrësit nga Singapori dhe sipas autoriteteve subjekti importues, pas mbërritjes së mallit nuk është interesuar për tërheqjen e tij.  

“Prokuroria, dogana, policia dhe efektivët e krimit ekonomik janë duke hetuar mbi këtë çështje, por për arsye hetimore nuk mund të jap të dhëna të mëtejshme. Dua të theksoj se Drejtoria e Përgjithshme e Doganave është e vendosur për të vazhduar luftën e saj me tolerancë zero kundër fenomenit të kontrabandës”,- tha Merlika.

Pas një qëndrimi prej mëse 6 muajsh në portin e Durrësit, të një konteineri të mbërritur nga Singapori, autoritetet doganore kanë vendosur të ndërhyjnë. Pas hapjes së konteinerit është zbuluar sasia e cigareve kontrabandë dhe është bërë sekuestrimi i mallit, i cili do të dërgohet për në Rezervën e Shtetit.  

 

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ndërsa qershori sapo ka nisur, muaji maj përfundoi pa dritë jeshile për kalimin e këstit të pestë të bonusit të qirasë, që e përfitojnë q

“BalkanWeb” ka siguruar dosjen hetimore, ku është dëshmia tronditëse e 15-vjeçares nga Babrruja, e cila ra pre e një abuzimi seksual nga

“Telefonatat e shumta ndaj 127 kishin të njëjtën përgjigje, rrini i qetë në shtëpi se nuk keni asgjë, ndërkohë që digjesha nga temper

Një ditë më parë, zbulimi i një rasti të dyshuar me Covid-19 bëri që në institucionin e Kadastrës të paraqiteshin që herët në mëngjes pun

Në 400 km vijë bregdetare që ka Shqipëria, 12 % prej të cilave janë të menaxhuara, këtë sezon jo të zakontë turistik, ministri i Turizmit

Të gjithë personat, përfshirë edhe ata shqiptarë që do të hyjnë në Kosovë do të vetëizolohen për 7 ditë nëse ata nuk kanë bërë tamponin 4

Pas alarmit të dhënë dje për përhapjen e mundshme të Covid-19 te Kadastra e Durrësit, mëngjesin e sotëm ka nisur kryerja e testit për pun

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit do të shembë me shpërthim të kontrolluar pallatin e VIP-ave në lagjen 11, bulevardi Dyrra

Nisin hetimet disiplinor për gjyqtaren e rrethit gjyqësor në Krujë, Ekelejda Hoxha.