"Çmendet" moti! Pas temperaturave pranverore, priten reshje dëbore

Postuar: 17/03/2018 - 18:58

   Moti i Marsit vazhdon të surprizojë. Përveç shiut i cili ka qenë prezent gati çdo ditë të këtij muaji, fundjava ka rezervuar temperatura rekord deri ne 25 gradë Celsius, por që janë shoqëruar nga era e fortë.

Era e tërbuar shkaktoi një viktimë në qytetin e Vlorës, ku një kalimtar humbi jetën pasi i ra një vetratë xhami nga një pallat.

Ndërkohë dëme të shumta janë shkaktuar në Durrës dhe qytete të tjera të vendit, për shkak të erës së fortë. Në Durrës degë pemësh ranë në aksin hyrës të qytetit, ndërsa një pjesë e shëtitores Taulantia u prish për shkak të dallgëve të fuqishme.

Në Lezhë era dhe deti i trazuar shkulën pishat përgjatë bregdetit, ndërsa në Vlorë një palmë ra mbi një mjet, duke shkaktuar fatmirësisht vetëm dëme materiale.

E ndërsa kjo javë po mbyllet me mot të keq, sinoptikanët parashikojnë që reshjet të vazhdojnë edhe javën e ardhshme. Ulja e theksuar e temperaturave përgjatë 21 dhe 25 Marsit, pritet të rikthejë reshjet e dëborës në të gjithë zonat malore të vendit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Numri i shtetasve të huaj qe vizituan Shqipërinë ka pësuar një rritje të fortë dyshifrore gjatë muajit gusht, çka premton për një shti

   Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka reaguar menjëherë pas denoncimit nga emisioni investigativ “Fiks Fare” se dy inspektorë të AKU-së ka

   Një video e publikuar sot në Fiks Fare tregoi me zë dhe figurë dy inspektorë të vetëprezantuar si punonjës të Autoritetit Kombëtar të

   Në Shqipëri, ambasada amerikane në përgjigje të interesimit të Zërit të Amerikës për situatën e krijuar në Prokurorinë e Krimeve të Rë

   Punonjësit e ndërrmarrjes së Gjelbërimit në Durrës kanë tre ditë që po punojnë në këtë shesh.

I ftuar në emisionin “KAPITAL” në Vizion Plus, ndër të tjera gazetari Artan Hoxha shpreh shqetësim se përse opozit

Policia ka ushtruar kontrolle të befasishme në Laç dhe Lezhë, pasi dyshohet se në këto dy qytete fshihen anëtarë të bandës “Bajri”.

Një shekull pasi 2700 pasagjerë të anijes Austro-Hungareze "Linz" u mbytën në brigjet e Durrësit gjatë Luftës së dytë Botërore, janë përk

Drejtori i Autoritetit Rrugor Shqiptar Afrim Qendro inspektoi sot fillimin e punës për eleminimin e rrëshqitjes së ndodhur në segmentin q

Mbi 1 mijë ushtarakë shqiptarë dhe britanikë zbresin paraditen e sotme në sheshin “Nënë Tereza” në kuadër të stërvitjes më të madhe të vi