Covid-19 i merr jetën piktores Lumturi Blloshmi

27/11/2020 - 15:59

Një tjetër personalitet i shquar në vend ka humbur jetën prej COVID. Piktorja e njohur Lumturi Blloshmi ka humbur betejën me koronavirusin. Ajo ishte prej disa javësh në betejë me virusin Sars covid 2. Lumturi Blloshmi u lind më 1944 në Tiranë. Ajo shpesh nga kritika është vlerësuar si 'Frida Kahlo' shqiptare.

Lumturi Blloshmi është vlerësuar si një përfaqësuese e denjë e pikturës bashkëkohore shqiptare. Kreu studimet e larta në degën e Pikturës. Angazhimi i piktores në artin pamor nisi në vitet 1973 – '74, periudhë delikate në artin shqiptar. Por, artistja arriti t’i shmanget presionit të kohës, duke u fokusuar tek tematikat që kishin në qender peizazhin dhe natyrat e qeta.

Në fillim të viteve '90, Blloshmi iu bëhet pjesë e atyre artistëve shqiptarë, që i dhanë frymëmarrjen e parë artit modern dhe postmodern shqiptar përmes performancave dhe instalacioneve. Ka ekspozuar në ekspozita kolektive dhe vetjake para viteve ’90 dhe pas, si brenda dhe jashtë vendit.

Disa nga instalacionet dhe performancat që kanë lënë gjurmë tek artdashësit janë: Obsession - The Pyramid;  The utopian Road; Ambiguity.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një tjetër ditë tragjike në vendin tonë, pasi mes 9 viktimave nga koronavirusi ishte edhe një i ri nga Librazhdi. Burime për mediat mësoj

Pas përmbytjeve të shumë zonave dhe shtëpive në Shijak, për shkak të daljes nga shtrati të lumit Erzen, banorët e qytezës së vogël po për

Zbardhen të tjera përgjime të Antimafias së Katanzaros, e cila goditi pak ditë më parë një grup mafioz në Itali, ndërsa ekzekutoi 48 urdh

Situata e shkaktuar nga përmbytjet në njësinë administrative Sukth vijon të mbetet problematike.

Punonjësit e kompanisë “Aleat” pranë rajonit nr.5 në Durrës janë tronditur ditën e sotme nga shembja e tavanit të zyrës së tyre.

Gjykata e rrethit gjyqësor Durrës shpall 4 vende vakante pune. Gjykata kërkon një arkivist dhe 3 sekretarë gjyqësorë për të plotësuar sta

Prokuroria e Tiranës i ka shtrirë hetimet lidhur me rastin “Tire Alldervishi”, e cila akuzohet për mashtrim, pas denoncimit që bëri vajza

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 1918 testime për raste të dyshuar për Covid

Kryebashkiaku i Shijakut, Elton Arbana thotë se po merren masat e nevojshme për të ndihmuar familjet që janë përmbytur si pasojë e daljes

1231 qytetarë janë gjobitur në vendin tonë për mosmbajtje të maskës mbrojtëse në publik gjatë fundjavës.