Covid-19 i mori jetën inxhinierit durrsak Ilir Hoxha, Bujar Qesja: Dheu i lehtë vëlla!

11/07/2020 - 14:21

Gazetari i njohur sportiv Bujar Qesja ka shkruar një status prekës për ndarjen nga jeta të inxhinierit durrsak Ilir Hoxha, i cili humbi betejën me Covid-19. 68-vjeçari ishte nje nga 4 viktimat e 24 orëve të fundit në vend.

Qesja shkruan se vetëm pak ditë më parë ishte takuar me Ilirin dhe nuk e mendonte se 68-vjecari qe njoftoi Ministria e Shendetesise ne komunikaten ditore ishte pikerisht miku i tij i mire.

"E jap këtë njoftim me shumë dhimbje, me shumë tronditje. Gati për ditë takoheshim dhe shkëmbenim mendime për shëndetin.

- Jam mirë më thoje.

Dhe tani vajtojmë dhe ndërkohë nuk harrojmë të gjallit tënd.

Ngushëllime familjes, gruas dhe dy djemve!

Dheu i lehtë vëlla!",- shkruan nder te tjera Qesja ne postimin e tij ne rrjete sociale.

Postimi i plote i gazetarit Bujar Qesja:

Befasitë nuk kanë të sosura, veçanërisht në këto ditë të pamenduara se si do të rrjedhin. Është në këmbë Covid 19, që mund të përkthehet në tmerr 19 apo 2020.

Në vëndin ku njoftohen të larguarit nga jeta, pashë një fytyrë të njohur. Është Ilir Hoxha, djali i profesorit të famshëm Mithat Hoxha, shoku i ngushtë i fëmijërisë time.

E takova para pak ditësh dhe e pyeta kur është ndarë nga jeta Mithat Hoxha, pasi doja të shkruaja për këtë figurë madhore të arsimit dhe sportit. Dhe sot dhimbja m'u përshtat si një kostum i zi, pasi nuk të kam më shoku im i ngushtë, në kohën kur shoqëria ishte më i ëmbël se mjalti.

Ilir vëlla! Nuk e mendoja se 68-vjeçari nga Durrësi, që komunikata zyrtare do ta njoftonte si humbje jete, do të ishe ti, i urti dhe i miri shok që kam patur.

E jap këtë njoftim me shumë dhimbje, me shumë tronditje. Gati për ditë takoheshim dhe shkëmbenim mendime për shëndetin.

- Jam mirë më thoje.

Dhe tani vajtojmë dhe ndërkohë nuk harrojmë të gjallit tënd.

Ngushëllime familjes, gruas dhe dy djemve!

Dheu i lehtë vëlla!

Me shumë dhimbje dhe trishtim

Shoku yt i hershëm

Bujar Qesja

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Edhe dita e nesërme do të jetë me temperatura të larta në pjesën më të madhe të vendit tonë. Ndërsa sot temperaturat kanë shkuar deri në

Ministrja e Arsimit Besa Shahini, me anë të një statusi në “Facebook” shkruan për ndarjen nga jeta për shkak të koronavirusit të një mësu

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, me anë të një statusi në “Facebook” ka kujtuar Neshet Shenën, kolonelin që u nda nga jeta sot pas një

Me dhjetëra e qindra janë mesazhet prekëse në rrjete sociale për ndarjen e parakohshme nga jeta të të riut durrsak Xhino Koça.

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

Shkrimtarja Flutura Açka përmes një postimi në Facebook rendit disa fakte me të cilat përballet në përditshmëri çdo shqiptar.

Kjo është fabrika e përpunimit të drurit dhe të prodhimit të paletave që është përfshirë nga flakët në orët e para të mëngjesit të sotëm.

Ekipi i mjekëve italianë të cilët trajnuan mjekët shqiptarë për dy javë në luftën ndaj Covid-19, janë kthyer në vendin e tyre.

Pasi u shërua nga COVID-i, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj ka rrëfyer për Report Tv betejën e tij 14 ditore me këtë virus.