Covid-19 në Durrës, çfarë i kërkoi prefekti Roland Nasto anëtarëve të Task-Forcës

27/10/2020 - 20:13

Sot (27.10.2020), Prefekti i Qarkut Durrës Roland Nasto zhvilloi një takim pune me anëtarët e Task-Forcës për monitorimin, kontrollin, inspektimin e situatës së krijuar nga Covid-19. Në takim morën pjesë drejtuesit e ISHSH, NJVKSH, Drejtorisë së AKU, N/ Drejtori i Policisë, dhe Inspektoriati i Punës. Në këtë takim u raportua dhe u diskutua mbi funksionimin e kësaj Task-force, dhe Urdhëri i Inspektoriatit të Përgjithshem, në luftën kundër pandemisë Covid-19 , në mbrojtje të shëndetit të qytetarëve.

Në vijim të këtij takimi Prefekti Nasto kërkoi vëmendje dhe kujdes të shtuar për:

-Monitorim dhe inspektim në shkallë Qarku nga Task-Forca të objekteve publike dhe subjekteve private,

-Minimizimin e grumbullimeve në raste dasmash dhe ceremonish mortore,

-Marrje-dhënie informacioni mes institucioneve për qytetarë të infektuar me Covid-19,

-Zbatimi i Aktit Normativ ndaj qytetarëve që nuk karantinohen kur janë të infektuar me Covid-19,

-Personat e infektuar me Covid-19, fillimisht duhet të drejtohen të mjeku i familjes pastaj të ndjekin rrugën teknike dhe institucionale, duke zbatuar protokollin e shëndetësisë.

-Marrja e masave për të gjitha ata qytetarë që nuk mbajnë maska në mjedise të hapura dhe të mbyllura sipas aktit normativ të dalë nga Këshilli i Ministrave më datë 12.10.2020.

-Raportim i përditshëm për punën e bëre nga secili institucion .

-Për Taskë-Forcën dhe anetarët e saj të vazhdojë planizimi sipas rajoneve dhe puna me dy turne si paradite dhe mbasdite.

Në mbledhje u theksua se kujdes i shtuar duhet të tregohet në drejtim të kontrollit të shkollave si për nxënësit dhe mësuesit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kurimi i pacientëve me COVID-19 në Shqipëri shpesh është bërë në mënyrë të pavarur nga mjekët dhe kjo ka sjellënjë shqetësim të shtuar të

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot me diell në të gjithë territorin.

Përfaqësuesi i Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi i ftuar mbrëmjen e sotme në Open ka publikuar denoncimin e qytetarit nga Shijaku, të c

Infektohet nga koronavirusi kryetari i bashkisë së Belshi, Arif Tafani.

Që nga dita e nesërme, datë 24 nëntor, ora lokale greke 07:00 deri në orën 07:00 të datës 25 nëntor dogana e Kakavijës, e vetmja pika kal

Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë ka shpërndarë një mesazh në rrjetet sociale pasi kryepeshkopi Anastas Janullatos u shërua nga k

Ambasada Gjermane Tiranë njoftoi qytetarët se prej kësaj të hëne sektori i vizave dhe pasaportave është hapur sërish me kapacitet të kufi

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

Ekspertja e Institutit të Shëndetit Publik, Eugena Tomini ka folur në rubrikën "Opinion" në News24 për çështjen e transportimit të të sëm

Luljeta Kopliku, bashkëshortja e inxhinierit elektronik, Bashkim Kopliku ka folur për mediat duke zbuluar më shumë detaje për humbjen e m