Çudira në Durrës/ Pallati u shemb me eksploziv, banorët në protestë: Në Bashki rezulton i banueshëm (VIDEO)

14/01/2020 - 13:04

24 familje të një pallati në Shkozet të Durrësit janë hedhur në protestë. Pallati i tyre u shemb me eksploziv në 8 dhjetor të 2020, nga IKMT, pasi doli i pabanueshëm dhe rrezik potencial për banorët dhe ndërtesat qark tij.

Banorët kanë aplikuar për bonusin e qirasë por pallati i tyre rezulton i banueshëm sipas Bashkisë duke mos përfituar nga kjo lehtësi që ofrohet për ta.

Banorët të revoltuar shprehen se kjo është një vrasje e dytë për ta, pasi hera e parë ishte kur ju mbeti nën rrënoja djersa dhe puna e një jete të tërë, ndërsa tani kanë mbetur të pastrehë, apo në shtëpi me qira.

Banorët thonë se pallati ku ata kanë banuar u dëmtua fillimisht nga tërmeti i 21 shtatorit dhe më pas goditjen finale e mori më 26 nëntor. Shkak i dëmtimit të pallatit ishte ndërhyrja që ju bë nga bizneset e katit të parë në kolona e në muret mbajtëse, duke sjellë edhe shëmbjen e objektit.

Por përkundër kësaj situate banorët thonë se bizneseve që ndërhynë në strukturën mbajtëse të pallatit nuk ju hyri gjemb në këmbë, ndërsa ata janë të pastrehë. Një tjetër problmatikë që ngrejnë bnorët është edhe ndërtimi i banesave të tyre. Ata thonë se qeveria duhet të ketë vëmendje ndaj projektit për të ndërtuar banesa në afërsi të Porto Romanos.

Sipas tyre asnjë prej familjeve që kanë jetuar në këtë pallat nuk do të zhvendoset në Porto Romano ku gjenden depozitat e gazit e naftës që sipas tyre janë një tërmet edhe më i madh se i 26 nëntorit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shtyhet afati që kanë qytetarët për të regjistruar ndryshimin e pronësisë së mjetit pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Transportit Rrugo

Rreziku nga koronavirusi ka anuluar pa afat Komisionin e Venecias. Sesioni plenar do të mbahej në Venecia në 20-21 mars, dhe komisioni do

Moti i keq i dy ditëve të fundit “shërbeu” për të depozituar në shëtitoren “Taulantia” në Durrës grumbuj me leshterikë, të cilët ju mbive

Në orën 18.00 të së premtes përfundon afati për të aplikuar tek platforma online e rindërtimit “Shtëpia ime”.

Zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi ka reaguar pas thirrjes së ambasadës amerikane që shtetasit amerikanë të kenë kujdes më datë 2 mars,

Gjatë muajit janar 2020, në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 304 mijë tonë mallra të ndryshme.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri i ka bërë apel qytetarëvet të saj të bëjnë kujdes ditën e hënë kur pritet të mba

Pas lajmit për arrestimin e botuesit dhe analistit Henri Çili, ka reaguar me një qendrim të unifikuar Profesorati i Universitetit Europia

Në Shqipëri botuesi i njohur Henri Çili, pronar i Universitetit Europian të Tiranës, një prej institucioneve arsimore më të mëdha në vend

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar në “Twitter” pas publikimit të informacioneve nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Sh