Çudira në Durrës/ Pallati u shemb me eksploziv, banorët në protestë: Në Bashki rezulton i banueshëm (VIDEO)

14/01/2020 - 13:04

24 familje të një pallati në Shkozet të Durrësit janë hedhur në protestë. Pallati i tyre u shemb me eksploziv në 8 dhjetor të 2020, nga IKMT, pasi doli i pabanueshëm dhe rrezik potencial për banorët dhe ndërtesat qark tij.

Banorët kanë aplikuar për bonusin e qirasë por pallati i tyre rezulton i banueshëm sipas Bashkisë duke mos përfituar nga kjo lehtësi që ofrohet për ta.

Banorët të revoltuar shprehen se kjo është një vrasje e dytë për ta, pasi hera e parë ishte kur ju mbeti nën rrënoja djersa dhe puna e një jete të tërë, ndërsa tani kanë mbetur të pastrehë, apo në shtëpi me qira.

Banorët thonë se pallati ku ata kanë banuar u dëmtua fillimisht nga tërmeti i 21 shtatorit dhe më pas goditjen finale e mori më 26 nëntor. Shkak i dëmtimit të pallatit ishte ndërhyrja që ju bë nga bizneset e katit të parë në kolona e në muret mbajtëse, duke sjellë edhe shëmbjen e objektit.

Por përkundër kësaj situate banorët thonë se bizneseve që ndërhynë në strukturën mbajtëse të pallatit nuk ju hyri gjemb në këmbë, ndërsa ata janë të pastrehë. Një tjetër problmatikë që ngrejnë bnorët është edhe ndërtimi i banesave të tyre. Ata thonë se qeveria duhet të ketë vëmendje ndaj projektit për të ndërtuar banesa në afërsi të Porto Romanos.

Sipas tyre asnjë prej familjeve që kanë jetuar në këtë pallat nuk do të zhvendoset në Porto Romano ku gjenden depozitat e gazit e naftës që sipas tyre janë një tërmet edhe më i madh se i 26 nëntorit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Votat për referendumin mbi shkurtimin e numrit e deputetëve dhe senatorëve kanë përfunduar për gati një javë, ku “Po”-ja fitoi bindshëm.

Covid-19 ishte shkak pse gazetari Erjon Skëndaj, mungoi për një kohë të gjatë në kronikat informative, apo lidhjet e drejtpërdrejta në Ne

Ambasadorët e BE në ditën Europiane të Gjuhëve i janë drejtuar me një mesazh qytetarëve të Shqipërisë për të respektuar masat ndaj COVID-

Pushteti vendor ka rritur ndjeshëm borxhet në pjesën e parë të vitit, ndikuar edhe nga situata e vështirë financiare e krijuar nga pandem

Bashkia e Durrësit ka reaguar zyrtarisht pas akuzave të ngritura nga kryetari i PD Durrës Ferdinand Xhaferaj lidhur me një pallat në lagj

Informacionet e marra nga Instituti i Gjeoshkencave, Ujit dhe Mjedisit dhe nga qendrat sinoptike homologe të vendeve fqinjë flasin për nj

Çfarë bie jashtë, pikon e futet brenda banesës së familjes Gjera në Hamallaj të Durrësit.

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka informuar përmes faqes së saj zyrtare në internet lidhur me situatën e përgjithshme të trans

Ndryshimi i menjëhershëm i motit nga vlera ekstremisht të larta përsa i përket muajit shtator në vlera normale, sjellin dhe këto mini stu