CV/ Kush është kandidati i PS-së që garon për bashkinë e Shijakut

18/05/2019 - 16:12

Më 11 maj, kryeministri Edi Rama zyrtarizoi kandidatët për kryebashkiakë në 61 bashkitë e vendit. Në qytetin e Shijakut zgjodhi të kandidonte kreun e degës lokale, Elton Arbanën dhe jo të rikandidonte kryetarin aktual, Ardian Kokomanin.

Pas zyrtarimit, Arbana deklaroi ekskluzivisht për "DurrësLajm", se misioni i tij ishte të përfaqësonte në mënyrë dinjitoze të gjithë ata që besuan tek ai. Madje kandidati 35-vjeçar u shpreh se puna me përkushtim dhe vëmendja te njerëzit do të jenë prioritet i tij në këtë sfidë të re që po ndërmerr.

Por kush është Elton Arbana? "DurrësLajm" sjell për lexuesit CV-në e kandidatit për kryetar bashkie në Shijak:

Elton Arbana ka lindur 25.12.1984 në Shijak, është i martuar dhe baba i 4 fëmijëve, 3 vajzave dhe një djalë.

Arbana është i shkolluar në Turqi, ku ka përfunduar arsimin e mesëm në periudhën 1999-2003 me rezultate të shkëlqyera.

Në vitet 2006-2010 është diplomuar në fakultetin Juridik, pranë Universitetit privat ‘Justiniani I’ . Flet shumë mirë 3 gjuhë të huaja, Anglisht, Turqisht dhe Italisht. 

Pas formimit të tij fillimisht është angazhuar pranë biznesit të tij privat, në fushën e tregtisë së automjeteve, ndërsa më pas, ka nisur dhe angazhimin e tij në politikë, fillimisht si anëtar i FRESSH dhe më pas në strukturat drejtuese të Partisë Socialiste.

Që prej vitit 2016 është Kryetar i PS për degën lokale, Shijak. Nga 2013-2017 ka punuar si Përgjegjës Sektori i IKMT, Qarku Durrës.

Aktualisht Elton Arbana është kandidati i Partisë Socialiste për Bashkinë Shijak në zgjedhjet e 30 qershorit 2019.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ditën e sotme kryeministri Edi Rama takoi në selinë e PS-së, shefen e Misionit të ODIHR, Adry Glover.

Kryeministri Edi Rama pritet të vijë sot në Durrës për të zhvilluar takimin përmbyllës të fushatës elektorale për bashkinë e qytetit breg

Plazhi ka nisur, por një sërë kërkesash të reja të vendosura nga Ministria e Mjedisit, që kanë të bëjnë me krijimin e hartave të reja për

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca, ka takuar ditën e sotme kryetarin e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian D

Kolegji Zgjedhor shqyrton sot kërkesën e Idajet Beqirit, kreut të Partisë Uniteti Kombëtar i cili kërkon shfuqizimin e vendimit të KQZ, i

Franca do të goditet nga një valë e nxehtë gjatë kësaj jave, me temperatura që parashikohen të shkojnë mbi 40 gradë Celsius.

Drejtori i Hekurudhave në Durrës, Ani Dyrmishi është thirrur Prokurorinë e Krimeve të Rënda për dosjen “339”, një pjesë e përgjimeve të s

Drejtori i burgut të Reçit, Gëzim Selimi është dorëhequr nga posti ditën e sotme.

Mbytet një pushues i moshës rreth 60 vjeç pranë Shtëpisë së Pushimit të Ministrisë së Brendshme në Durrës.

Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë ka reaguar ashpër lidhur me takimet e fundit elektorale të socialistëve, të zhvilluara brenda amb