Dalja e Dritan Dajtit në Ish-Bllok, SHKBB kallëzohen policët që e shoqëruan: Nuk bënë një analizë risku

20/01/2020 - 15:20

Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm ka kallëzuar policët, të cillët shoqëruan Dritan Dajtin për  trajtim në një klinikë private.

Në një njoftim për mediat, SHKBB thotë se efektivët nuk kanë zbatuar rregullat e shoqërimit si edhe nuk kanë vlerësuar si duhet situatën, ndaj edhe për këtë arsye ka kallëzuar ata për shpërdorim të detyrës.

Sipas SHKBB, për lëvizjen e Dajtit duhej vënë në djeni drejtori i burgjeve  dhe policia duhet të bënte analizë riskun për situatën.

Më tej, SHKBB duhet të verifikohej mirë gjendja shëndetësore e Dajtit, ndërsa nga ana e policisë të kallëzuar mungon vendimi i arsyetuar për lëvizjen e tij.

Më herët, Ministria e Drejtësisë ka shkarkuar një sërë punonjësish duke i akuzuar për një sërë shkeljesh për vendimin për të lejuar daljen e Dritan Dajtit nga qelia, i cili është dënuar me 25 vite burg për vrasjen e katër policëve në vitin 2009.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas MeteoAlb, vendi ynë do të jetë me kthjellime dhe vranësira, të cilat në veri do të sjellin shira afatshkurtër gjatë orëve të paradi

Përkeqësimi i motit në Durrës, me detin e trazuar kanë nxjerr në afërsi të bregut Velierën me emrin "Tiara" në zonën e Currilave, në afër

Një 39-vjeçar në Tiranë ka përfunduar nën akuzë në gjykatën e kryeqytetit, pasi i ka prerë flokët gruas në mënyrë që ajo mos të dilte dhe

Gëzim Çela bënte një ecje të përditshme buzë detit në Durrës, deri atëherë kur në shëtitoren bregdetare të qytetit filluan punimet e riko

Ministria e Shëndetësisë informon se në mbrëmje ka përfunduar testimi i pesë rasteve të dyshuara për koronavirusin COVID-19, të cilat kan

Ka ndërruar jetë 45-vjeçari nga Skrapari i cili u soll ditën e sotme në Tiranë për shkak të problemeve të rënda me rrugët e frymëmarrjes.

Pas mbledhjes së pasdites së sotme të Komitetit Teknik të Ekspertëve, me fokus masat paraprake për parandalimin dhe përhapjen e koronavir

Policia Bashkiake e Durrësit bën një apel për të gjithë qytetarët dhe subjektet private, që hedhin mbeturina në mënyrë abuzive.

Pas dorëheqjes nga detyra e drejtorit të Spitalit të Kavajës, Përparim Daiu ka dhënë detaje nga vendimi i tij.

Jep dorëheqjen drejtori i spitalit të Kavajës Përparim Daiu.