DASH: Shqipëria, vend i rëndësishëm për prodhimin e kanabisit

17/03/2017 - 08:21

Shqipëria mbetet një ndër vendburimet kryesore të marijuanës, por edhe rrugë tranziti për kokainën dhe heroinën, e destinuar për në vendet e Bashkimit Europian.

Ky është raporti i publikuar nga Departamenti Amerikan i Shtetit për vitin 2016 mbi luftën kundër prodhimit dhe trafikimit të drogës.

Në raport thuhet se vitin e kaluar pati shtim të plantacioneve me kanabis në vend, pavarësisht se autoritetet shqiptare raportuan rritjen e numrit të të arrestuarve dhe rasteve të shkatërrimit të plantacioneve me drogë.

Kultivimi dhe përdorimi i kanabisit është i vetmi problem shqetësues, ndërsa nuk ka të dhëna për nivelin e përdorimit të drogërave të tjera përfshirë ato sintetike, thekson raporti.

Po ashtu aty përmenden edhe shifrat e publikuara nga policia shqiptare të luftës kundër drogës, ku veçohet sekuestrimi i 30 tonëve kanabis vitin e kaluar dhe asgjësimi i rreth 2.5 milionë rrënjëve bimë narkotike.

Duke iu referuar Policisë së Shtetit, raporti thekson se janë sekuestruar 57 kilogramë heroinë dhe 7.16 kg kokainë.

Ndërsa thuhet se numri i të arrestuarve për trafik droge në kufi është 1,349 persona ndërsa nën hetim janë vënë 273 persona.

Vendet kryesore me të cilat trafikanët shqiptarë kanë marrëdhënie janë Italia, Greqia, Turqia dhe vende të tjera të Ballkanit Perëndimor, thekson raporti i DASH.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Komisioni i Pavarur i Apelimit ka shkarkuar nga detyra kreun e Prokurosisë së Durrësit, Ferdinand Elezi.

Ministri Blendi Klosi ka bërë një deklaratë ditën e sotme, që le të themi ka ngritur shumë pikëpyetje në publik.

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, jep lajmin se kërkohen 1 mijë mësues shtesë për të përballuar nevojat për punonjës arsimorë gjatë periud

Këshilli i Lartë i Prokurorisë zhvilloi sot në mesditë mbledhjen plenare të radhës në të cilën shqyrtoi disa çështje të rëndësishme.

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

Në takimin e mbajtur paraditën e kësaj të mërkure në portin e Durrësit për rëndësinë e zhvillimit të ekonomisë blu apo turizmit të detit,

Ministrja e re e Arsimit, Evis Kushi ka parë nga afër procesin e zhvillimit mësimor në disa shkolla në Durrës.

Një tjetër pallat 5-katësh i dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit po shembet ditën e sotme me fadroma nga ana e Inspektoratit Kombëtar të Mb

Vendi ynë është shumë i vonuar për të ecur përkrah vendeve të rajonit në zhvillimin e turizmit të detit dhe për këtë arsye ka nisur prej

Këshilli Bashkiak i Durrësit ka zhvilluar mbledhjen e rradhës me mjete të komunikimit elektronik dhe ka miratuar 12 vendime të rëndësishm