Delegacioni norvegjez viziton portin e Durrësit (FOTO)

15/05/2019 - 17:44

Një delegacion nga ambasada e Norvegjisë në Tiranë dhe Prishtinë, i kryesuar nga Ambasadori Per Strand Sjaastad, vizitoi portin e Durrësit ku u pritën nga Zv. Drejtorja e Përgjithshme Ekzekutive e APD, Sonila Toska.

Ambasadori dhe përfaqësuesit e ambasadës u njohën me kapacitetet, zhvillimet aktuale dhe projektet që po zbatohen në hapësirën portuale.

Ambasadori Per Strand Sjaastad, duke vlerësuar mikpritjen tha se bashkëpunimi me portin e Durrësit, ka marrë udhë edhe mes projektit “Industria detare – një sektor i ri në rritje në Shqipëri”, i cili po financohet nga Norvegjia.

Të pranishmit u informuan sa i takon investimit për thellimin e portit, si dhe për projektet që synojnë përmirësimin e kapaciteteve të portit në të ardhmen.

Pjesëtarët e ambasadës, së bashku me ambasadorin Per Strand Sjaastad, zhvilluan një vizitë edhe në Terminalin e Mallrave Gjenerale, si dhe në Terminalin e Trageteve.

Vizita në portin e Durrësit u zhvillua në kuadër të Ditës së Kushtetutës së Norvegjisë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Dritare me Rudinën” ka mbyllur ciklin e emisioneve politik të saj, për t’ia kushtuar këto puntata të korrikut, turizmit.

Gota e pjata plastike, degë pemësh apo dheu nga vazot e luleve që ishin vendosur deri pak orë më parë në sheshin kryesor të qytetit të Du

IGJEUM sjell parashikimin e motit për ditën e sotme dhe te nesërme.

Ditën e sotme në portin e Durrësit ka mbërritur një anije ushtarake, pjesë e marinës turke.

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit në vijim të kontrolleve rigoroze në të gjitha subjektet që prodhojnë, përpunojnë dhe tregtojnë produkte us

Një milion karta identiteti dhe pasaporta qytetarësh pritet të skadojnë në fund të këtij viti.

Pas prishjes së ndërtesës katër katëshe, pranë stadiumit të ri "Arena Kombëtare", radhën e pati një ndërtesë në Kashar për t'i hapur rrug

Në Shqipëri shumica socialiste ka nisur procedurat për shkarkimin e anëtarit të Këshillit Mbikqyrës të Bankës së Shqipërisë Arben Malaj p

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka përzgjedhur 15 emrat e prokurorëve, të cilët do të vijojnë garën për t’u bërë pjesë e Prokurorisë së Po

 Kanë kaluar dy ditë pas ngjarjes së ndodhur në kanionin e Holtës, ku humbi jetën 26-vjecarja, Desantila Sollaku, nga prurjet e fuqishme