Dëmet e tërmetit/ Jo 21 mln dollarë, por 25 mln dollarë për qytetarët e Durrësit, Sako: Do të riparohen rreth 790 godina (VIDEO)

11/07/2020 - 12:38

Të mërkurën, qeveria shqiptare miratoi shumën prej rreth 2.1 miliardë lekë që do të shkojë për grantet e rikonstruksionit të banesave me dëmtime DS1, DS2 dhe DS3 në Durrës. Por sot, kryebashkiakja Emiriana Sako dhe ministri i Rindërtimit Arben Ahmetaj deklaruan se kjo shumë do të shkojë deri në 2.5 miliardë lekë ose 25 milionë dollarë.

Sipas kryebashkiakes Sako, deri tani janë firmosur 3270 kontrata me qytetarët që do të përfitojnë grantin, ndërkohë që të premten kanë kaluar në llogaritë e qytetarëve rreth 60 milionë lekë, ndërkohë që procesi është në vazhdimësi.

Duke u ndalur tek granti për riparimin e ambienteve të përbashkëta që është rreth 1.1 miliardë lekë, Sako tha se kjo shumë do të përdoret për rikonstruksionin e rreth 790 godinave.

“Kemi nxjerrë një listë të subjekteve ndërtuese, që operojnë në qytetin e Durrësit për t’i ardhur në ndihmë banorëve që jetojnë në këto banesa”,- tha ndër të tjera Sako gjatë rezumesë që bërë para kryeministrit Rama për procesin e rindërtimit në Durrës.

Ndërsa ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj vlerësoi ecurinë e mirë të deritanishme për procesin e riparimit të ambienteve të përbashkëta.

“Ajo që po ecën më shpejt në bashkinë e Durrësit sesa në bashkitë e tjera është rikonstruksioni i ambienteve të përbashkëta. Bashkia dhe kryetarja do të jenë shumë shpejt në gjendje të ndërhyjnë në godinat që kanë dëme dhe janë klasifikuar për t’u rikonstruktuar”,- tha ministri Ahmetaj.

“Në mes të shtatorit, në shumë bashki, duke përfshirë edhe bashkinë e Durrësit do të fillojë ndërtimi i njësive kolektive, pallateve”,- tha më tej ministri Ahmetaj.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrja e Arsimit Besa Shahini, me anë të një statusi në “Facebook” shkruan për ndarjen nga jeta për shkak të koronavirusit të një mësu

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, me anë të një statusi në “Facebook” ka kujtuar Neshet Shenën, kolonelin që u nda nga jeta sot pas një

Me dhjetëra e qindra janë mesazhet prekëse në rrjete sociale për ndarjen e parakohshme nga jeta të të riut durrsak Xhino Koça.

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

Shkrimtarja Flutura Açka përmes një postimi në Facebook rendit disa fakte me të cilat përballet në përditshmëri çdo shqiptar.

Kjo është fabrika e përpunimit të drurit dhe të prodhimit të paletave që është përfshirë nga flakët në orët e para të mëngjesit të sotëm.

Ekipi i mjekëve italianë të cilët trajnuan mjekët shqiptarë për dy javë në luftën ndaj Covid-19, janë kthyer në vendin e tyre.

Pasi u shërua nga COVID-i, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj ka rrëfyer për Report Tv betejën e tij 14 ditore me këtë virus. 

Pavarësisht pandemisë së koronavirusit, turistët e huaj vijojnë të zgjedhin qytetin bregdetar të Durrësit për të kaluar pushimet.