Denoncimi nga kreu i Sindikatës së Shëndetësisë Durrës: S'ka tamponë, na japin gjysmën e asaj që deklarohet (VIDEO)

14/07/2020 - 13:50

Kryetari i Sindikatës së Shëndetësisë në Durrës, Zija Alhysa, ka dalë sërish përpara kamerave, për të denoncuar mungesën e tamponëve.

Teksa ndodhemi në një situatë të vështirë për sa i përket përkeqësimit të shifrave të të infektuarve të rinj në mbarë vendin, Alhysa thotë se mbetet problem numri i ulët i tamponëve që kryhen.

Plani ditor është për 30-40 tamponë në ditë, duke përfshirë ritestimet dhe rastet e reja, por në realitet sipas Alhysës nuk ka. Si pasojë, kërkimi dhe hetimi epidemiologjik nuk mund të kryhet në këto kushte, shpjegon ai.

Në televizion thuhet se bëhen 400-500 tamponë, por unë dje me vështirësi mora 15 tamponë, madje edhe duke bërë sherr. Nuk plotësohet as 40 % e kërkesave”, shprehet kryetari i Sindikatës.

Në ditë deklarohen që bëhen 400 tamponë, por faktikisht në rrethe nuk bëhen as gjysma. Ne nuk kemi t’i marrim tamponët në vend tjetër”, thotë Alhysa.

Gjatë 24 orëve të fundit, sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, janë kryer 451 testime për të dyshuar të prekur me COVID-19, nga të cilat janë konfirmuar 96 raste pozitive, 5 nga të cilët në Durrës. Aktualisht në vend janë 1508 persona aktivë, me shpërndarje kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.

S.L.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në katër shkolla 9-vjeçare dhe të mesme të Durrësit posti i drejtorit është vakant, për këtë arsye janë shpallur procedurat e konkurimit

Pas shpërthimit të pandemisë gjimnazi “Petro Nini Luarasi” dyert e shkollës i hapi vetëm në ditët kur u zhvilluan provimet e maturës.

Kolegjet dhe universitetet amerikane kanë muaj që diskutojnë për mënyrën më të sigurtë të mësimdhënies duke ndryshuar disa herë planet pa

Pandemia e Covid-19 në Shqipëri pritet të shtoje papunësinë dhe të verë në sprovë kapacitetet në sistemin shëndetësor. Këto janë gjetjet

Ministri i Rindërtimit Arben Ahmetaj dhe kryebashkiakja e Durrësit, Emiriana Sako kanë inspektuar sot punimet në një nga kantieret e ndër

Stuhia dhe reshjet e dendura të mëngjesit të sotëm, kanë pasur edhe anën e tyre pozitive.

Në kulmin e pandemisë Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit e drejtuar nga Mirlinda Karçanaj ka vendosur të hapë një tjetër

Ministria e Mbrojtjes do të vijojë ofrimin e bursave të plota, për studimet në akademitë ushtarake jashtë vendit, konkretisht në Turqi, k

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat e fundit lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.