Denoncimi/ Penalizohet anija turistike, administratori: Paulin Ndreu vendos gjobë se kërkon lekë nën dorë (VIDEO)

07/08/2018 - 17:46

   Anija "Red Star1" me flamur panamez, e pajisur me gjithë dokumentacionin e nevojshëm për linjën ndërkombëtare Brindizi - Vlorë, që nga viti 2016 gjatë sezonit turistik, për një afat kohor prej 2 muajsh, kryen edhe linjën Brindizi - Sarandë.

Vjen në Sarandë në orën 06.00 të mëngjesit të çdo të hëne dhe ikën në orën 12.00 të po kësaj dite. Sjell në Sarandë turistë italianë javorë dhe dyjavorë. Ditën e sotme, anija "Red Star 1 " kishte në bord 702 turistë italianë dhe 140 mjete, të cilët kanë prenotuar nëpër hotelet e Sarandës për të qëndruar në qytetin bregdetar një javë. Por çuditërisht ditën e sotme anija "Red Star 1" është penalizuar nga kapiteneria e Portit duke u gjobitur me një gjobë 2000 Euro, raporton Tele Joni.

Shpëtim Muho, administratori i "Joy Cruise Albania", në prononcimin për "Tele Jonin" shkon më tej duke akuzuar drejtpërdrejt se "kapiteneria e Portit është urdhëruar nga Drejtori i Përgjithshëm i Drejtorisë detare, Paulin Ndreu, i cili ushtron presion mbi kompaninë, duke mos lejuar anijen me turistë italianë të pushojnë në Sarandë. Unë shprehet, administratori Shpëtim Muho, kam lidhur kontratë, sipas legjislacionit shqiptar me kompaninë "Seamed Trading " pronë e të cilit është edhe anija turistike "Red Star 1", anije kjo që operon si anije turistike në linjën Brindizi - Sarandë dhe kthim. Ky presion ka vetëm një emër, korrupsion, shprehet Muho, ndërsa shpreson në zgjidhje të problemit të krijuar, pa asnjë arsye dhe duke qenë tepër i rregullt.

Për shqetësimin e krijuar axhendi detar dhe turistik, Shpëtim Muho i është drejtuar sot edhe kryeministrit Edi Rama dhe ministrit të Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri. Ndërkohë jashtë kamerës nga kapiteneria e Portit Sarandë si shkak i gjobës dhe moslënies të operojë edhe snija "Red Star 1" është bërë e ditur se: "Anijet e linjës nuk mund të punojnë si anije turistike". / tele joni

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këshilli Kombëtar i Arkeologjisë i thotë jo projektit “Drejtësia” në Durrës.

Prokurorisë së Krujës i kanë mjaftuar një muaj e gjysëm hetime që të finalizojë me sukses dosjen penale kundër Rexhep Rrajës, djalit të d

2700 aplikantë do t'i nënshtrohen sot konkursit për të qenë pjesë e Patrullës së Përgjithshme në Policinë e Shtetit.

Orët e para të ditës do të jenë me kthjellime e vranësira të shpeshta në të gjithë territorin e vendit.

Kryeministri Edi Rama deklaroi se pas datës 1 Janar 2019-të në Shqipëri do të mbyllen të gjitha pikat e basteve dhe kazinotë, por nuk tha

Nesër Gjykata e Krimeve të Rënda, pritet të vendosë për fatin e dosjes së çështjes së bujshme “Tahiri”, por ish-ministri i Brendshëm shfa

Ka shkuar disa kilometra radha e automjeteve mbrëmjen e sotme në aksin Durrës – Tiranë.

Opozita mesa duket ka bashkëpunëtorë edhe në radhët e Policisë së Shtetit .

OSHEE, në një njoftim për mediat, ka bërë më dije se nesër në Tiranë do të ketë ndërprerje në disa zona.

Edhe përgjatë javës së tretë të muajit tetor, sërish në vendin tonë do të mbizotërojnë temperatura të ngrohta, të cilat janë jonoramle pë