A do shkojmë në plazh këtë verë? Përgjigjet mjeku italian

07/04/2020 - 22:26

Kurba e koronavirusit në Itali ka filluar të bjerë. Virologu italian Giulio Tarro në një intervistë për emisionin “Tempora” tha se numri real i personave të infektuar nuk është ai i deklaruar.

Mjeku u shpreh optimist se pas tre muajsh do të jemi në det.

Giulio Tarro: Në rastin aktual jemi 2 % me këtë përqindje vdekshmërie, por mund të ulet deri në 1%. Ka të dhëna që japim shpresë që kanë studiuar rreth 909 kartela të viktimave, vetëm 19 prej tyre mund të jenë të lidhur me koronavirus. 

Po bëjmë dallimin e atyre që kanë vdekur me koronavirusin dhe ata që kanë vdekur nga koronvirusi. Edhe më herët ne i kemi dhënë rëndësi këtij aspekti që përputhet si me përqindjet kineze edhe me studimet që kam bërë profesor Fauci. Mbi 1099 pacientë kinezë që janë shtruar në spitalet kineze dhe është parë që vdekshmëria është 1% krahasuar edhe me të dhënat zyrtare kineze.

Sonila Meco: Kryeministri Konte ka deklaruar se duhet të përgatitemi për një fazë të re, atë të bashkëjetesës me virusin, çfarë do të thotë kjo?

Giulio Tarro: Unë mendoj se nëse i referohemi asaj që ndodhi në Mbretërinë e Bashkuar, ajo që ka të bëjë me imunitetin e tufës gjë që thuhet dhe në Izrael, përsa ka të bëjë me kërkimet e tyre, rezultati i së cilës është të izolosh të moshuarit dhe të lësh të qarkullojnë më të rinjtë. Pra mundësia për të krijuar një qarkullim natyral imunizues duke patur kujdes për të moshuarit dhe të sëmurët e tjerë që kanë pataologji të tjera. 

Sonila Meco: Ku do jemi pas tre muajsh?

Giulio Tarro: Të shpresojmë në plazh

Sonila Meco: Është e mundur të jemi në plazh?

Giulio Tarro: Them se po sepse virusi nuk preferon të nxehtën dhe ujin e kripur dhe kjo tregohet kur shikon shumë vende afriko amerikane që në lartësinë e tyre nuk ka mundësi jo për pandemi por as për endemi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tom Blickman, një ekspert i reformës së politikës së drogës në Institutin Transnacional me qendër në Amsterdam, ka komentuar vendimin e q

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve të Humbur, Policia e Shtetit i është bashkuar fushatës sensibilizuese “Don’tBeAnEasyCatc

Deri në orët e mesditës, vendi ynë do të jetë me kthjellime dhe vranësira kalimtare.

Europa Nostra i ka drejtuar sot një letër Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, një javë pas shembjes së Teatrit Kombëtar.

Një 12-vjeçare është larguar nga banesa e saj në lagjen nr.4 në Durrës.

Mjeku i njohur, Pëllumb Pipero i është përgjigjur pedagogut Erion Kristo i cili një ditë më parë tha: "Ajri të shëron?

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike iu bën thirrje të gjithë debitorëve të energjisë të bëhen pjesë e aktmarrëveshjes për të

Zbardhen detaje të reja nga grabitja spektakolare në Tiranë, ku Donald Hoxha bashkë me Gentian Kanen vodhën mbi 250 milionë lekë nga maki

Ambasadori i BE-së në Shqipëri, Luigi Soreca, ka uruar besimtarët myslimanë me rastin e Fitër Bajramit.

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar së gjatë 24 orëve janë identifikuar 9 raste të reja me COVID-19.