“Do t’ju fusim në burg”! “Do na e hani m…” përgjigjja epike e Teodor Kekos në ‘94-n

06/06/2019 - 08:28

Gazetari dhe drejtuesi i emisionit “Opinion” ka kritikuar urdhrin e Prokurorisë së Krimeve të Rënda që kanë ndaluar publikimin në media të përgjimeve të dosjes “339/1”, të botuar nga gazeta gjermane “Bild” për përgjimet e bandës së Avdylajve në Shijak.

Fevziu foli për urdhrin e dy prokurorëve Dritan Prençi dhe Vladimir Mara, të cilët ndalojnë mediat për publikimin e këtyre përgjimeve. Këtë urdhër, Blendi Fevziu e konsideroi kriminale pasi cënohet liria e medias.

Dhe si shembull për të treguar se media e ka fituar këtë betejë në Shqipëri 25 vjet më parë tregoi rastin e dy gazetarëve të asaj kohe, Aleksandër Frangaj dhe Martin Leka.

Më 31 janar të vitit 1993, të arrestuar, pas padisë së Ministrisë së Mbrojtjes, me një fletë arresti të firmosur nga prokurori Arben Qeleshi, ishin dy gazetarët Aleksandër Frangaj dhe Martin Leka.

Akuza që rëndonte mbi ta ishte ajo e nxjerrjes së sekretit shtetëror në bashkëpunim me ushtarakët Liçaj dhe Feta, ndërkohë që për Lekën ekzistonte edhe akuza për shpifje të bërë publikisht ndaj ministrit Zhulali.

Në procesin e Gjykatës së Tiranës që zgjati katër ditë, Lekës nuk iu vërtetua dot akuza për shpifje dhe bashkëpunimi që parashikohej të ishte kryer nga katër të pandehurit, rezultoi të ishte e tillë vetëm për Lekën dhe Liçajn. Frangaj, në atë kohë kryeredaktori i të pavarurës “Koha Jonë”, u lirua në sallë si i pafajshëm.

Më 27 janar të vitit 1994, gazeta “Koha jonë” do të hapej me titullin “Të gjithëve do t’ju fusim në burg” (Kërcënim nga prokuroria e asaj kohe), ndërsa si përgjigje epike për këtë kërcënim përgjegjësinë do ta merrte, Teodor Keko: “po iu përgjigjem me edukatë: të gjithëve do të na e hani m…” / Opinion.al

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Masat ajrore të qëndrueshme që kanë përfshirë vendin tonë kanë bërë që moti të vijojë më kthjellimet në të gjithë territorin shqiptar gja

Shteti i Serbisë vazhdon t'i ketë  borxhe të  mëdha shtetit të  Kosovës.

Teksa mbrëmjen e së mërkurës vulosi përfundimisht JO-në për fillimin e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, presidentit fr

Pas gjestit të ambasadorit të OSBE-së në Tiranë, Berndt Borchardt, i cili pak ditë më parë u tregoi gishtin e mesit banorëve të “Astrit”

Projekti me vlerë rreth 285 milionë lekë dhe i financuar nga qeveria dhe ministria e Financave synon t’i japë një pamje komplet ndryshe s

Jep dorëheqjen kreu i Urbanistikës në bashkinë e Durrësit.

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ka reaguar për operacionin policor të zhvilluar sot në qytetin e Vlorës, ku u arrestua personi i arr

Në një vit në Shqipëri prodhohen 26 mijë tonëqese plastike.

Në Autoritetin Rajonal të Ushqimit në Durrës është komanduar drejtuesi i ri.