Dokumentoi përmes fotove eksodin e vitit 1991, italiani Luca Turi nderohet në Durrës (VIDEO)

17/10/2018 - 15:47

Fotografi italian Luca Turi është vlerësuar me titullin “Qytetar Nderi” i Durresit për kontributin e dhënë në dokumentimin e ngjarjeve të eksodit të vitit 1991, me anë të fotove. Vendimi për dhënien e titullit në fjalë është marë nga Këshilli Bashkiak në 30 maj të këtij viti, ndërsa sot është zhvilluar ceremonia në Durrës. Kryetari i bashkisë së Durrësit Vangjush Dako, duke i dorëzuar titullin, u shpreh shumë i kënaqur që Këshilli Bashkiak i akordoi këtë titull Luca Turit, pasi ai ka bërë një vepër konkrete që dëshmon historinë e Durrësit në vitet 90.

Vetë fotografi Luca Turi është shprehur se ndihet i vlerësuar me këtë titull: "Me të vërtetë kam qenë në Shqipëri kur ajo kalonte një periudhë të vështirë dhe probleme të llojeve të ndryshme. Unë kam besuar se Shqipëria mund të jetë diçka më e mirë që në atë kohë. Unë jam i dashuruar me Shqipërinë dhe me të vërtetë kam krijuar këtu miqësi të vërtetë me shumë njerëz".

Motivacioni i titullit akorduar fotografit italian është: “Për meritën e vecantë që si njëri prej atyre që e përjetuan në fatin e tyre tronditjen e ikjes masive të rinisë së pashpresë shqiptare në një kohë dilemash të mëdha, e ktheu këtë ngjarje në kujtesë historike në librin e tij, ku një brez i tërë do të shohë vetëveten dhe ata që do të vijnë do të njohin të pabesueshmen”. 

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nga Durrësi, Agjencia për Zhvillim Bujqësor dhe Rural nisi sot fushatën për skemat mbështetëse nga Fondi i Programit për Bujqësinë dhe Zh

Teksa pret radhën për të marrë mandatin e tij si deputet, duket se gjërat s’kanë ecur edhe aq mirë në jetën e tij private.

Komisioneri i BE, Johannes Hahn, në një intervistë ekskluzive për DW thotë se kuadri ligjor për të drejtat e pronës në Shqipëri ka dobësi

Ujësjellës Kanalizime Durrës nisi investimin për rikonstruksionin e rrjetit të ri të ujësjellësit nga Mulliri i Bullgarit deri në hyrje t

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit  konfirmon në detyrë kryeprokuroren e Korçës, Dhorina Theodhori.

Olsian Çela është kandidatura e parë që regjistrohet për garën e hapur nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë për pozicionin e Prokurorit të

Shkrimtarja e njohur, Flutura Açka ka komentuar situatën politike dhe vendimin e Holandës për të rikthyer regjimin e vizave për Shqipërin

Përpjekjet e Tiranës për të avancuar çështjen e "Shqipërisë së Madhe" po komplikojnë dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit.

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit do të prishë mesditën e sotme me shpërthim të kontrolluar një objekt pesë katësh në qytet

Orët e para të ditës janë dominuar nga alternime kthjellimesh dhe vranësira të lehta në të gjithë vendin.