Doli pozitiv me koronavirus, shërohet mjeku i spitalit të Durrësit

25/03/2020 - 14:15

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka ndarë përmes një postimi në Facebook lajmin e mirë se numri i personave të shëruar nga koronavirusi ka shkuar ne 17.

Mesohet se mes 17 të shëruarve nga COVID-19 janë një mjek në spitalin e Durrësit dhe një infermier në spitalin “Shefqet Ndroqi”.

"Sot lajmi i mirë është shërimi i një mjeku dhe një infermieri mes 7 qytetarëve të konfirmuar me COVID-19, që sot rezultuan negativë në testet e rradhës Mes pacientëve të shtruar në spital dhe personelit shëndetësor e qytetarëve të vetëkarantinuar, shkon në 17 numri i personave që tashmë janë shëruar. Të gjithë ndodhen në shtëpitë tyre, ku do të vazhdojnë të jenë të vetëizoluar edhe për 14 ditë. Por nga ana tjetër, numri i qytetarëve të prekur po rritet dita-ditës. Po ashtu numri i qytetarëve që kanë nevojë për trajtim në spitale, ku deri tani janë 72 qytetarë të shtruar në spitalin infektiv. LUTEMI qytetarë: Distancimi social dhe masat e higjienës janë THELBËSORE për të ndalur këtë armik të padukshëm. #VETËMBashkëMundT’iaDalim.", shkruan ministrja.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Konfirmohen edhe 3 raste të tjera me Covid-19 në Elbasan rezultojnë pozitive nëna 52 vjeçe dhe 2 vajzat përkatësisht 22 dhe 25 vjeçe.

Vetëm pak momente para lidhjes direkte për emisionin “Vizioni i Pasdites” këngëtari Gëzim Nika tregoi se përmes një video zbuloi humbjen

Shumë prej atyre gjyqtarëve që janë shkarkuar nga vettingu për mosjustifikim pasurie, apo lidhje me krimin shpresojnë në një vendim pro t

Një 28-vjeçar shqiptar ka vdekur në shtëpinë e tij në Itali, pak ditë pasi kishte dalë nga spitali, ku ishte kuruar për koronavirusin.

Në mbledhjen online të këshillit bashkiak Tiranë, zhvilluar ditën e sotme, kryebashkiaku Erion Veliaj, njoftoi se do të falen qiratë për

Krimet e Rënda, që kryen arrestimin e Klaudio Hoxhalliut, në datën 5 mars 2019 shpallën moskompetencë për të hetuar Hoxhalliun dhe Denis

Ditën e djeshme ka ardhur në vendin tonë një sasi kitesh testuese të dhuruar nga Fondacioni “Mammoth” dhe të zhvilluar nga kompania kinez

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës njofton se USAID po ndihmon Shqipërinë për furnizimin e laboratorëve me pajisje testimi, për

Në një njoftim për mediat, minstrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka bërë me dije listën e subjekteve që do të qëndrojnë të mbyllura

Deputetja e Partisë Socialiste për qarkun e Fierit, Antoneta Dhima ka njoftuar se djali i saj e ka fituar betejen me koronavirusin.