Dom Gjergj Meta: Sulmi në Sri Lanka "punë e djallit", e mira do të triumfojë

21/04/2019 - 22:20

Dom Gjergj Meta nuk ka fjalë për të përshkruar sulmin terrorist që përgjaku Pashkët në Sri Lanka. I ftuar në RTV Ora,  prifti katolik thotë se kjo është një vepër e djallit.

Dom Gjergj Meta: Nganjëherë janë ngjarje që të vjen të thuash no coment dhe t'ja lësh çdo njeriu që e kupton me mendje që kjo është një punë e djallit. Nuk di si ti jap emër tjetër. Çdo gjë që prek jetën njerëzore, çdo gjë që prek njeriun në pafajshmërinë e tij duke u lutur në kishë, duke pushuar në një hotel, dy vende ku njeriu pushon trupin, pushon shpirtin.

Por edhe vrasja në Zelandën e Re e personave që po luteshin në xhami. Jemi në një klimë nganjëherë të trishtë ndërkombëtare dhe duhet të lutemi shumë për paqen. Është gjëja më e brishtë që kemi. Ndonjëherë falenderoj Zotin për Shqipërinë, mënyrën si jetojmë, respektin që kemi për njëri-tjetrin pavarësisht bindjeve fetare, politike, shtresës ekonomiko-sociale. 

Sri Lanka është dëm i madh por pavarësisht se e keqja bën dëm shumë, e keqja nuk e ka fjalën e fundit në jetën e njeriut dhe jetën e botës.Fjalën e fundit e ka e mira dhe e ka Zoti, e mira, e bukura dhe dashuria do të triumfojnë patjetër.

Të paktën 200 persona u vranë në tetë shpërthime sot pranë kryeqytetit të vendit, Kolombo.

Sipas autoriteteve, 27 të vdekur ishin shtetas të huaj. Po ashtu qindra vetë janë plagosur nga shpërthimet në tre kisha dhe tre hotele, pjesa më e madhe e tyre po mjekohen në spitale.

Shpërthimet ndodhën ndërkohë që besimtarët katolikë po kremtonin Pashkët.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në mbledhjen e ditës së sotme, votoi me 3 vota pro dhe 2 kundër për pranimin e kërkesës ankimore të subje

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit njofton se po monitoron me rigorozitet cilësinë dhe efektivitetin e kontrolleve në Pikat e Kalimit Kufitar

Disa zona të Tiranës do të mbesin sot pa energji elektrike për disa orë, kjo për shkak të punimeve që po bëhen në rrjet.

Në Tiranë protesta e 6-të kombëtare kundër qeverisë të shtunën ( 25.05) u mbyll paqësisht, pa dhunë e sulme ndaj institucioneve si dy jav

Moti ditën e sotme pritet të jetë i ngrohtë, por nuk do të mungojnë as reshjet e shiut.

“Është e vështirë sot t’i shpjegosh një turisti që vjen nga Kina, Tajvani, Gjermania apo Franca, si pjesë e tureve kulturore, se ajo

Rreth 500 balona u lëshuan mbrëmjen e sotme në qiell nga protestuesit e opozitës. 

Më shumë se 60 minuta protestë pa asnjë incident. Krejtësisht ndryshe kjo protestë e gjashtë kombëtare e opozitës.