Dosja e Prokurorisë/ Tahiri siguroi paprekshmërinë e grupit kriminal, përfitimet monetare i merrte…

Postuar: 19/10/2017 - 18:56

   Në shkresen qe Prokuroria e Krimeve te Renda i ka dorezuar Kuvendit te Shqiperise per heqjen e imunitetit te ish Ministrit Saimir Tahiri, behen me dije te tjera te dhena tronditese, ku nder te tjera thuhet se nga hetimet edhe ne bashkepunim me palen italiane rezulton se kusheriri i Tahirit Moisi Habilaj i cili u arrestua ne Itali dy dite me pare, ka bashkëpunuar me zyrtarë të lartë, ka përfitur nga lidhjet me Tahirin dhe kundrejt shpërblimeve ka kultivuar bimë narkotike. Tahiri dyshohet se ka siguruar paprekshëmrinë e grupit kriminal.

Ja çfarë shkruhet në faqen 2 të kërkesës së Prokurorisë.

“Si rezultat i veprimeve hetimore është arritur të zbulohet se personi në hetim Moisi Habilaj dhe bashkëpunëtorët e tij kanë bashkëpunuar me zyrtarë të lartë të Policisë së Shtetit ku si person i dyshuar është edhe ish Ministri i Brendshëm, personi në hetim Saimir Tahiri.
Personi në hetim Moisi Habilaj në bashkëpunim me persona të tjerë duke përfituar nga lidhjet e ngushta me ish-Ministrin e Brendshëm dhe kundrejt shpërblimeve kanë arritur të bëjnë të mundur kultivimin e sasive të konsiderueshme të lëndës narkotike, transportimin e tyre në mënyrë të organizuar me destinacion jashtë vendit.
Në dijeni të këtyre detajeve dhe me veprime aktive dyshohet të ketë vepruar edhe ish Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, i cili ka siguruar paprekshmërinë e veprimtarisë kriminale të grupit të strukturuar kriminal dhe sigurinë e kultivimit dhe të kalimit të sasive të konsiderueshme të lëndëve narkotike.
E gjithë veprimtaria kriminale mbështetej në bashkëpunimin e grupit kriminal me strukturat e Policisë së Shtetit, ku përfitimet direkte monetare shkonin tek ish Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Të tjera detaje janë bërë me dije në lidhje me sasinë e eurove të kapura në Durrës.

   Nuk përbën aspak sekret, madje qarqet diplomatike e vërtetojnë se Athina dhe Tirana kanë hyrë tashmë në rrugëtimin e fundit për nënshk

   19-vjeçari Klevis Lika është njëri prej të ndaluarve nga policia e Durrësit si shoqërues i auto-trenit ku u gjetën dy automjetet tip “

   Nga mëngjesi i të hënës deri në orën 22:00, autostrada Tiranë-Durrës do t’i nënshtrohet sërish punimeve, e kësisoj trafiku do të ndrys

   Ditën e sotme në Durrës është zhvilluar një superoperacion, ku u sekuestruan 4-5 milionë euro në 2 makina ‘Toyota Yaris’.

   Industria e turizmit në Durrës ka vijuar të rritet me hapa galopantë gjatë viteve të fundit.

   Sasia e eurove të gjetura në mjetin tip “Tojota Yaris”, me targa AA120 SP AFR 559, sekuestruar sot në Portin e Durrësit, është rritur

Bllokohen në portin e Durrësit një sasi e madhe eurosh. 

   Rreth 114 vende pune për infermierë kanë mbetur të lira për shkak se fituesit e fazës së parë të aplikimeve në portalin Infermierë për

   Në kuadër të sezonit turistik, Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë përmes Drejtorisë së Përgjithshme Detare ka ndërmarrë një sër