Dramatike/ Mbërrijnë nga Italia në portin e Durrësit trupat e viktimave të koronavirusit (VIDEO)

10/04/2020 - 10:16

Dramatike janë pamjet që vijnë nga porti i Durrësit paraditen e sotme, ku kanë mbërritur arkëmortet me disa prej viktimave që kanë humbur jetën nga koronavirusi në Itali.

“DurrësLajm” mëson se sot kanë mbërritur 8 makina funerale që kanë sjellë trupat e 12 personave që kanë humbur jetën për shkak se u prekën nga virusi vdekjeprurës Covid-19 në vendin fqinj, që është dhe më i prekuri në Europë.

Deri më tani, nuk ka ende një bilanc të qartë të shqiptarëve që kanë humbur jetën nga koronavirusi në vendin fqinj, përveç disa rasteve të publikuara në media, apo statuseve të familjarëve që kanë humbur njerëzit e tyre të shtrenjtë.

“Antenna Sud” në Bari publikoi disa nga sekuencat dramatike të hipjes në arkivole për në Durrës duke e quajtur “Koronavirusi, udhëtimi i fundit drejt shtëpisë”:

“Kthimi i trishtuar në vendin e tyre. Këtu në Itali kishin gjetur punë, kishin realizuar një ëndërr. Sonte nga porti i Barit pamjet dramatike të makinave të varrosjes së shtetasve shqiptarë viktima të pandemisë. Ata do të ngjiten në tragetin Marina drejt Durrësit për lamtumirën e fundit”, shkruante media italiane.

Nga pandemia e koronavirsusit në Itali, sipas shifrave të fundit nga Mbrojtja Civile, janë regjistruar në total 18.279 viktima, ndërsa në Shqipëri numri i të vdekurve aktualisht ka shkuar në 23.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Më 29 maj mbyllet viti shkollor, një vit ky i pazakontë, i zhvilluar muajt e fundit online, për shkak të masave parandaluese për prekjen

Kur u bë e qartë se semestri i dytë i vitit akademik 2019-2020 do të devijonte nga përfundimi i tij normal dhe universitetet kaluan në më

Banorët e kompleksit “Jedas” në Durrës kanë protestuar para bashkisë së qytetit paraditen e sotme pasi kërkojnë sqarim lidhur me procedur

Ambasada amerikane në vendin tonë ka dalë sot me një deklaratë ku në fokus është reforma në drejtësi.

Meteorologia Adjola Bani, në një lidhje direkte me  edicionin e lajmeve në Ora News ka treguar si do jenë temperaturat gjatë kësaj jave d

Ministria e Drejtësisë me anë të një akti normativ, propozon që të nisin gjyqet në vend me rregullat e Covid-19.

Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 25 persona.

Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit ka konfirmuar në detyrë komandantin e Gardës së Republikës, Gramoz Sako.

Administrata do të punojë në distancë, çka do të thotë se përgjatë gjithë kohës së pandemisë një pjesë e punonjësve nuk do të shkojnë në

Luan Daci ankimoi vendimin për pezullim nga detyra në Gjykatën Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.