Drejtoresha e DAR Durrës: Mungojnë disa tekste shkollore (VIDEO)

13/09/2018 - 13:57

Jo të gjithë tekstet shkollore kanë mbërritur në pikat e shpërndarjes. Drejtoresha e Arsimit në Durrës, Lindita Muka, tha se po ushtrohet presion ndaj shtëpive botuese pasi ka një numër jo të pakët tekstesh të cilat nuk janë shpërndarë për fëmijët e Durrësit.

Matematika, gjeografia, historia apo edhe tekstet e gjuhëve të huaja kanë mangësi në kompletet shkollore. Për herë të parë, këtë vit fëmijët e arsimit të detyrueshëm i marrin tekstet falas, ndërsa nga klasa e pestë e deri në gjimnaz prindërit janë duke bërë sakrifica të mëdha për të blerë tekstet shkollorë.

Për drejtorinë arsimore, përveç nxënësve të ciklit të ulët, tekstet falas i përfitojnë edhe disa kategori të tjera. Por nxjerrja nga skema e ndihmës ekonomike e më shumë se 2 mijë familjeve në Durrës, ka bërë që të mos përfitojnë falas edhe shumë familje të varfra.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një mijë kontrolle janë ushtruar në qytetin e Shkodrës për vjedhje të energjisë, nga të cilat  63 persona janë nën hetim.

Moti do të dominohet nga kthjellime dhe vranësira kalimtare në Shqipëri.

Koço Kokëdhima së fundmi ka shpallur kandidaturën e tij për kryetar të Bashkisë së Tiranës në zgjedhjet lokale të 30 Qershorit.

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, i ftuar në “Report Tv”, lëshoi një deklaratë bombë duke deklaruar se, ende nuk dihet se kush e ka v

Janë sekuestruar 1000 koli me cigare të cilat rezultuan të ishin kontrabandë.

Rreth 1000 të rinj vullnetarë, ministri Klosi, përfaqësues të Eko Mendje, nga Zonat e Mbrojtura, prefektura e Durrësit dhe strukturat e t

Në Shqipëri, ambasada amerikane tha sot se ajo “nxit këdo që mendon të kandidojë që të rregjistrohet në zgjedhjet vendore të 30 qersh

Pas grabitjes spektakolare në aeroportin e Rinasit dhe pas lajmesh të shumta të publikuara në media, kanë reaguar më në fund Prokuroria e

Nga Durrësi, Agjencia për Zhvillim Bujqësor dhe Rural nisi sot fushatën për skemat mbështetëse nga Fondi i Programit për Bujqësinë dhe Zh

Teksa pret radhën për të marrë mandatin e tij si deputet, duket se gjërat s’kanë ecur edhe aq mirë në jetën e tij private.