Drejtoresha e DAR Durrës: Mungojnë disa tekste shkollore (VIDEO)

13/09/2018 - 13:57

Jo të gjithë tekstet shkollore kanë mbërritur në pikat e shpërndarjes. Drejtoresha e Arsimit në Durrës, Lindita Muka, tha se po ushtrohet presion ndaj shtëpive botuese pasi ka një numër jo të pakët tekstesh të cilat nuk janë shpërndarë për fëmijët e Durrësit.

Matematika, gjeografia, historia apo edhe tekstet e gjuhëve të huaja kanë mangësi në kompletet shkollore. Për herë të parë, këtë vit fëmijët e arsimit të detyrueshëm i marrin tekstet falas, ndërsa nga klasa e pestë e deri në gjimnaz prindërit janë duke bërë sakrifica të mëdha për të blerë tekstet shkollorë.

Për drejtorinë arsimore, përveç nxënësve të ciklit të ulët, tekstet falas i përfitojnë edhe disa kategori të tjera. Por nxjerrja nga skema e ndihmës ekonomike e më shumë se 2 mijë familjeve në Durrës, ka bërë që të mos përfitojnë falas edhe shumë familje të varfra.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këshilli i Lartë i Prokurorisë vendosi me 6 vota pro dhe 5 kundër, kthimin në detyrë te Prokuroria e Krimeve të Rënda, për prokurorët Ols

Zëvendësministri i Brendshëm Besfort Lamallari, gjatë një takimi paraditen e sotme me drejtuesit qendrorë të Shërbimit për Çështjet e Bre

Teksa kryeministri Edi Rama bashkë me familjarë të viktimave të 21 janari 2011, deputetë e përfaqësues të Partisë Socialiste po kryenin h

Sot mbushen tetë vite nga 21 janari i vitit 2011, kur Garda e Republikës hapi zjarr ndaj protestuesve të thirrur nga Partia Socialiste pa

Këtë të hënë, disa pedagogë të Fakultetit Histori Filologji të Universitetit të Tiranës kanë nisur sot grevën si mbështetje ndaj protestë

Këshilli i Lartë i Prokurorisë po zhvillon mbledhjen e tretë të radhës që prej konstituimit. Në rend dite të kësaj mbledhjeje, janë disa

Orët e para të ditës dominohen nga kthjellime dhe vranësira në të gjithë territorin, më të dukshme në zonat Jugore-Juglindore, ku do të k

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor bën me dije se ka marrë dy vendime të rëndësishme për targat e makinave që iu

Presidenti Ilir Meta nis nesër një vizitë shtetërore dy ditore në Mal të Zi, me ftesë të homologut të tij malazez, Milo Gjukanoviç.