Drejtoresha e DAR: Këto shkolla janë bashkuar për të eleminuar klasat kolektive në Durrës (VIDEO)

18/09/2018 - 18:21

   Në qarkun e Durrësit, fillimi i këtij viti të ri shkollor solli edhe bashkimin e disa shkollave me qëllim eliminimin e fenomenit të klasave kolektive, fenomen ky i pranishëm veçanërisht në zonat rurale, ku numri i fëmijëve është i vogël dhe nxënësit e klasave të ndryshme bëjnë mësim së bashku.

Në Durrës, ky fenomen ka qenë kryesisht i pranishëm në zonën e Ishmit, duke bërë që shkollat e disa fshatrave të bashkohen, për të krijuar klasat e nevojshme me nxënës të të njëjtit nivel.

Drejtoresha e DAR Durrës, Lindita Muka jep detaje pët shkollat që janë bashkuar si rrjedhojë e nismës së Ministrisë së Arsimit për eliminimin e fenomenit të klasave kolektike.

Dje, në gjithë Qarkun e Durrësit, më shumë se 39 mijë nxënës të arsimit 9-vjeçar dhe të mesëm filluan vitin e ri shkollor. Pranë Drejtorisë Arsimore Rajonale mësohet se dita e parë e shkollës ka kaluar pa asnjë problem, dhe të gjitha shkollat e parashikuara për të hapur dyert kanë qenë gati për pritjen e nxënësve.

Ndërkohë, sa i përket fëmijëve që janë prekur nga vendimi për bashkimin e disa shkollave, në zonat rurale, në ndihmë të tyre është garantuar transporti i nevojshëm me qëllim që të mos pengohet frekuentimi i procesit mësimor.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas lidhjes me “Skype” në emisionin “Dritare me Rudinën”, ish-zv.ministri i Arsimit, Taulant Muka ka zbuluar se një nga të ftuarat në stu

Një studente është shprehur në studion e emisionit “Opinion” në Tv Klan se është shkëputur nga shkolla për shkak të kushteve të rënda eko

E ftuar në emisionin “Opinion”, një lektore e UAMD-së doli haptazi në mbështetje të kërkesave të studentëve dhe ndërsa nënvizoi faktin se

Agjencia e njohur e lajmeve, Reuters, ka publikuar një raportim në lidhje me protestën e studentëve në Shqipëri

Pasi qëndruan për disa orë para Ministrisë së Arsimit ku nuk morën përgjigje për 8 kërkesat e tyre, një grup studentësh u stacionuan para

Pas skandalit të publikuar nga emisioni ‘Të paekspozuarit’ në ‘News24’ në lidhje me kompaninë Dunwell Haberman, e cila fitoi lotin e parë

Kryeprokurorja e Përgjithshme, Arta Marku ka përshëndetur krijimin e Këshillit të Lartë të Prokurorisë pas zgjedhjes së anëtarëve, duke e

Në Shqipëri janë shtuar pyetjet rreth firmës së regjistruar në Delaware të SHBA, Dunwell Haberman, e cila përmes falsifikimit të dokument

“Kemi të gjitha arsyet të protestojmë”. Me këto fjalë i janë drejtuar shumë qytetarë durrsakë që ishin dalë të protestonin kryem

Rreth dy orë ka zgjatur komunikimi mes studentëve para godinës së Ministrisë së Arsimit dhe të gjithë së bashku kanë rënë dakord për përs