Drejtoresha e DAR: Këto shkolla janë bashkuar për të eleminuar klasat kolektive në Durrës (VIDEO)

18/09/2018 - 18:21

   Në qarkun e Durrësit, fillimi i këtij viti të ri shkollor solli edhe bashkimin e disa shkollave me qëllim eliminimin e fenomenit të klasave kolektive, fenomen ky i pranishëm veçanërisht në zonat rurale, ku numri i fëmijëve është i vogël dhe nxënësit e klasave të ndryshme bëjnë mësim së bashku.

Në Durrës, ky fenomen ka qenë kryesisht i pranishëm në zonën e Ishmit, duke bërë që shkollat e disa fshatrave të bashkohen, për të krijuar klasat e nevojshme me nxënës të të njëjtit nivel.

Drejtoresha e DAR Durrës, Lindita Muka jep detaje pët shkollat që janë bashkuar si rrjedhojë e nismës së Ministrisë së Arsimit për eliminimin e fenomenit të klasave kolektike.

Dje, në gjithë Qarkun e Durrësit, më shumë se 39 mijë nxënës të arsimit 9-vjeçar dhe të mesëm filluan vitin e ri shkollor. Pranë Drejtorisë Arsimore Rajonale mësohet se dita e parë e shkollës ka kaluar pa asnjë problem, dhe të gjitha shkollat e parashikuara për të hapur dyert kanë qenë gati për pritjen e nxënësve.

Ndërkohë, sa i përket fëmijëve që janë prekur nga vendimi për bashkimin e disa shkollave, në zonat rurale, në ndihmë të tyre është garantuar transporti i nevojshëm me qëllim që të mos pengohet frekuentimi i procesit mësimor.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Krimet e Rënda kanë marrë edhe 400 disqe me biseda të regjistruara ndaj personave që po hetohen në kuadër të dosjes 339.

Ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku ka shpjeguar se pse ka vizituar pa njoftuar më parë Drejtorinë e Transportit Rrugor në Durrë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka përshëndetur qytetarë shqiptarë në SHBA, të cilët janë ngritur në një protestë me moton “Rama ik”, në mb

Një kamion është përmbysur në afërsi të urës së Matit. Aksidenti ka ndodhur mëngjesin e së shtunës.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka firmosur urdhrin për regjimin e disiplinës dhe rregullave për vizi

Gjatë natës ka pasur reshje dëbore në juglindje dhe në veri të vendit.

Gara për ajrin është ashpërsuar në vitin 2018. Italia vijon të dominojë më shumë se gjysmën e tregut.

Erërat e forta kanë dëmtuar rrjetin elektrik e për pasojë disa zona të Fushë-Krujës janë pa energji elektrike.

Situata politike, në të  cilën është futur vendi, duket se ka shqetësuar edhe Parlamentin Europian. Vendimi i opozitës për të  djegur man

Surprizat e motit kanë gëzuar durrsakët, që mëngjesin e sotëm janë zgjuar me reshje bore.