Drejtori i ASHK Durrës, Liridon Pula: 3 pallate shumëkatëshe përfshihen në proces legalizimi (VIDEO)

08/08/2019 - 14:45

3 pallate shumëkatëshe në qytetin e Durrësit, tek të cilat ndërtuesi kishte dalë jashtë lejes së ndërtimit duke bërë thuajse të pamundur daljen e ­certifikatës së pronësisë për banorët, tashmë kanë hyrë në proces legalizimi. Drejtori i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Liridon Pula deklaron për "DurrësLajm" se krahas 300 qytetarëve që pritet të marrin së shpejti në dorë certifikatën e pronësisë, në proces janë edhe 4 pallate të tjera në lagjen nr.13.  

Ndërkohë, një procedurë e re e aplikuar vetëm muajt e fundit në ASHK Durrës ka përshpejtuar mjaft kohën e nxjerrjes së certifikatës së pronësisë për qytetarët. Tashmë e gjitha procedura kryhet online, duke lënë gjurmë në sistem dhe duke eleminuar gjithë gabimet apo vonesat e konstatuara muajt dhe vitet e kaluar.  

Prej një muaji, specialistët e ASHK Durrës dalin në punë edhe gjatë ditëve të pushimit, të shtunë e të dielë. Drejtori Pula deklaron se prioritet po u jepet dosjeve të vjetra, të viteve 2005-2006 për ta përmbyllur këtë si proces dhe paralelisht duke operuar edhe me dosjet e legalizimeve të viteve më vonë.  

Në muajin prill të këtij viti, Zyra e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme dhe ALUIZNI u bashkuan në një institucion të vetëm, Agjencia Shtetërore e Kadastrës. Sipas drejtorit Pula, ata që janë përfituesit e drejtpërdrejtë nga ky bashkim janë qytetarët, të cilëve u janë eleminuar vonesat dhe burokracitë në zyrat e shtetit.

Krijimi i ASHK-së në Durrës ka përmirësuar ndjeshëm shërbimin ndaj qytetarëve. Tashmë në sportele ofrohen 3 shërbime të ndryshme, ndërkohë që procedura “Fast track”, ofron zgjidhjen e problemit të qytetarëve brenda 24 orëve, kundrejt një tarife të dyfishuar.    

M.B.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Xhorxh Soros, është një filantrop i cili ka zgjedhur të investojë për një shoqëri të hapur në Shtetet e Bashkuara dhe mjaft vende të botë

Aeroporti i Vlorës mund të merret me koncension për 35 vite nga ndërmarrja e Aeroportit të Pulias në Itali.

Që nga fillimi i këtij viti, numri i jahteve që kanë vizituar Durrësin ka arritur në 378, thuajse i njejti numër me atë të jahteve që mbë

Pak orë pasi Partia Demokratike publikoi dokumentet, të cilat pretendon se provojnë arrestimin e kryebashkiakut të Vaut të Dejës, Mark Ba

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin e KPK për prokurorin Bujar Hoti.

Kryeministri Edi Rama ndodhet prej disa orësh në kalatën nr.4 të portit të Durrësit në një takim sekret me miliarderin britanik, Nathaine

Prefekti i Qarkut Durrës, Roland Nasto e nisi ditën sot me vizitat e urimit për një fillim të mbarë e sa më të frytshëm në rrugën e dijes

Në disa zona të Durrësit dhe Shijakut do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike të mërkurën më datë 18 shtator.

Zbardhen emrat e dy kandidatëve që do të zëvendësojnë vendin e lënë bosh nga Gentian Osmani në Këshillin e Lartë të Prokurorisë.

Sot ka nisur viti i ri shkollor për sezonin 2019-2020, ndërsa nxënësit e emocionuar, shoqëruar nga prindërit e tyre, i janë drejtuar inst