Drejtoria e Përgjithshme Detare: Sanksione për anijet turistike që mbushen mbi kapacitetin e lejuar

18/08/2019 - 14:30

Drejtoria e Përgjithshme Detare Durrës njofton se ka riformatuar grupin e punës së Task-Forcë, me qëllim kontrollin e kapaciteteve të anijeve turistike +12 pasagjerë, që ofrojnë udhëtime drejt ishullit të Sazanit dhe gadishullit të Karaburunit.

Sipas kësaj drejtorie, “u kontrolluan me imtesi te gjithe pasagjeret qe u imbarkuan nga te cilat disa mjete turistike nuk u lejuan te marrin pasagjer me teper se kapaciteti i lejuar sipas certifikates se Regjistrit Detar Shqipetar. Pasagjeret qe ishin mbi kapacitetet e lejuara te anijeve turistike +12pasagjer qe kishin zgjedhur fundjaven per plazh ne ishullin e Sazanit dhe gadishullin e Karaburunit u imbarkuan ne anijet e tjera me kapacitete te mjaftueshme”.

Drejtoria e Përgjithshme Detare Durrës paralajmëron sanksione nëse anijet turistike vazhdojnë të kryejnë veprime të kundraligjshme.

Postimi i plotë:

Sot ne portin e Vlores me urdher te Drejtorise se Pergjithshme Detare u riformatua grupi punes task forc i perbere nga Kapiteneria Portit Vlore, Policia Kufitare Vlore, Siguria Portuale me qellim kontrollin e kapaciteteve te anijeve turistike +12pasagjer. U kontrolluan me imtesi te gjithe pasagjeret qe u imbarkuan nga te cilat disa mjete turistike nuk u lejuan te marrin pasagjer me teper se kapaciteti i lejuar sipas certifikates se Regjistrit Detar Shqipetar. Pasagjeret qe ishin mbi kapacitetet e lejuara te anijeve turistike +12pasagjer qe kishin zgjedhur fundjaven per plazh ne ishullin e Sazanit dhe gadishullin e Karaburunit u imbarkuan ne anijet e tjera me kapacitete te mjaftueshme. Ashtu si në sezoni turistik Veror 2018 edhe kete sezon verore, Kapiteneria e Portit Vlore cdo dite perpara nisjes ne portin e Vlores dhe zones se Radhimes monitoron kapacitetet e ketyre anijeve te cilat ne fundjave eshte tejet i ngarkuar ku nr i tyre shkon ne 1300pasagjer, ku per kete qellim Kapiteneria e Portit Vlore se bashku me Policine Kufitare dhe Sigurine Portuale te Portit Vlore kryejne keto kontrolle ne nisje te ketyre mjeteve te cilat do te vijojne edhe ne det te hapur per te gjitha mjetet qe shkelin Kodin Detar Shqiptar do te marin sanksione sipas Nenit 387

Sanksionet për veprime të kundërligjshme gjatë transportit :
Kapiteni i anijes ose personi që vepron në vend të tij dënohet me një gjobë prej 2000 (dy mijë) Eurosh, ose në kundërvlerën me monedhë kombëtare, për veprat e kundërligjshme detare të mëposhtme: pika c )nëse merr në bord një numër më të madh udhëtarësh nga ai i lejuar; sipas ligjit Nr.9251, datë 8.7.2004. Gjithashtu kontrollet do te vashdojne edhe per mjetet e vogla lundruese deri 12pasagjer / 20NT si gomone, varka, etj. te cilat jane nen juridiksionin e Policise Kufitare me qellim rritjen e sigurise lundrimore te ketyre mjeteve qe operojne ne gjiun e Vlores te cilat nga viti ne vit jane ne rritje me +25%.
E gjithe kapiteneria e portit Vlore eshte duke punuar me kapacitet te plote dhe e mbingarkuar per te perballuar fluksin e turisteve qe duan te lundrojne ne atraksionet turistike te Karaburunit dhe Sazanit.

Drejtoria e Pergjithshme Detare Durres

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shkolla “Udha e Shkronjave” ka anuluar vendimin e saj për pezullimin e mësimit pasi Ministria e Arsimit njoftoi se do t’i hiqte licencën.

OSHEE Durrës njofton se në kuadër të investimeve që do të kryhen në rrjetin 110KW Rrashbull-Sallmone (Sukth) do të ndërpritet energjia el

Prokuroria e Posaçme ka vendosur t’i heqë masën e sekuestros së banesës 1 katëshe të Aldo Manishtës nga Shkodra i shpallur në kërkim në l

Kandidatë të shumtë, rreth 60,  do t’i nënshtrohen mesditën e së martës intervistës së strukturuar me gojë në ambientet e Këshillit Bashk

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka mbledhur sot pasdite sërish Task-Forcën e ekspertëve dhe drejtuesve të institucioneve shë

Ditën e enjte, në orën 17.00, do të zhvillohet mbledhja e Këshillit Bashkiak Durrës. Në rendin e ditës janë parashikuar 4 pika. 

Kontrollorët e trafikut ajror në Itali do të zhvillojnë një grevë 24 orëshe të martën, e si pasojë priten anulime apo vonesa të fluturime

Janë kthyer nga Italia dy të mbijetuar nga tërmeti i 26 nëntorit.

Këtë të hënë, Presidenti Ilir Meta kallëzoi penalisht në Prokurorinë e Posaçme Anti-Korrupsion tre zyrtarë të Ministrisë së Drejtësisë pë

Prej shtatorit të 2017-ës, pajisja e tahografit ka dalë jashtë funksioni në Drejtorinë e Shërbimt të Transportit Rrugor në Durrës, aty ku