"Dritan Dajti do të kthehet në shtëpi vjeshtën e ardhshme"

09/08/2020 - 09:08

Përmes një postimi në Facebook, gazetarja e kronikës Anila Hoxha ka paralajmëruar se një tjetër emër i njohur i botës së krimit do të kthehet në shtëpi vjeshtën e ardhshme.

Bëhet fjalë për Dritan Dajtin, i akuzuar ndër të tjera edhe për vrasjen e 4 policëve në Durrës, të cilët tentuan arrestimin e tij në gusht të vitit 2009.

Sips gazetares Hoxha, gjykata e larte me kleçken se dosja duhej rekursuar nga prokurori i çeshtjes (Bajrami) dhe jo prokuror zevendesues do vendose rrëzimin e rekursit.

POSTIMI I PLOTË

Po ti cfarë bëre për dëshmorët ?

Fuat Vjerdha gjyqtari i apelit qe votoi kunder zbritjes se denimit te përjetshem per Dritan Dajtin. U shkarkua.

Lindita Hoxha, gjithashtu kunder uljes se denimit te përjetshëm . U shkarkua

Prokurori Artan Bajrami përpara se te bente rekursin në gjykatën e larte për vendimin ndaj Dajtit, për ceshtje oresh u shkarkua dhe ai

Tani ka fjale juristesh qe parashikojne : gjykata e larte me klecken se dosja duhej rekursuar nga prokurori i ceshtjes ( Bajrami) dhe jo prokuror zevendesues do vendose rrezimin e rekursit.

Ne rast se kjo ndodh Dajtit i mbeten ne fuqi 25 vjet , dhe me kohen e paraburgosjes llogaritet qe vjeshten e 2021 te kthehet ne shtepi. Edhe pse mbase ndonjeri nga ju priste te kishte qene ne listen e rregjimit 41 bis!

Të tjere që kishin nën shqyrtim Dajtin, dhe qe u shkarkuan : Idriz Mulkurti, Ardit Mustafa,Eugen Beci, Gurali Brahimllari!

Ndaj vec te sotmes , si date vrasjeje te deshmoreve Altin Dizdari, Fatos Xhani, Kasteriot Feskaj dhe Samir Duckollari kujtoni edhe datat kur ata u rivrane dhe kur do rivriten ne vazhdim.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

Një tjetër pallat i dëmtuar rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit u shemb sot në Durrës.

Greqia ka rinovuar deri në 12 tetor masat kufizuese me Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut dhe Turqinë.

Artan Broci, avokati i zv.drejtorit të OFL-së, Artan Shkëmbi thotë se do të apelojë vendimin e pezullimit të klientit të tij nga detyra.

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka bërë me dije se gjatë ditës së sotme disa zona në Durrës do të kenë shkëputje të energ

Gjyqtarja Mimoza Margjeka është paraqitur pak më parë në ambientet e Gjykatës së Posaçme të Apelit për të apeluar vendimin e shkallës së

Këshilli i Ministrave ka vendosur në mbledhjen e djeshme të punësojë 1 mijë mësues shtesë, për shkak të situatës së krijuar nga Covid-19

Këtë të enjte territori shqiptar do të mbizotërohet nga kthjellime dhe vranësira të lehta deri në mesditë, të cilat më të dukshme do të j

Komisioni i Pavarur i Apelimit ka shkarkuar nga detyra kreun e Prokurosisë së Durrësit, Ferdinand Elezi.

Ministri Blendi Klosi ka bërë një deklaratë ditën e sotme, që le të themi ka ngritur shumë pikëpyetje në publik.