Durrës, çdo ditë dëgjesa publike për buxhetin afatmesëm të bashkisë (VIDEO)

03/05/2017 - 17:55

Në kuadrin e përgatitjeve për hartimin e buxhetit afatmesëm 2018-2020, bashkia e Durrësit ka nisur diskutimet me grupet e interesit.

Muaji maj është parashikuar si muaji e dëgjesave publike për çdo program zhvillimi, ku nga data 2 -10 maj, do të mbahen çdo ditë disa dëgjesa në drejtori të ndryshme në varësi të bashkisë së Durrësit.

Buxheti është parashikuar në 9 drejtime zhvillimi dhe dëgjesat publike janë parashikuar në të gjitha njësitë administraitve të Durrësit, me qëllim që të përthithet opinioni i të gjithë banorëve në çdo skaj të kësaj bashkie.

Bashkia po asistohet nga ISB (Instituti i Studimeve Bashkëkohore), nëpërmjet financimit të DLDP-së (Decentralization and Local Development Programme) për përgatitjen e buxhetit afatmesëm.

Bashkia është e detyruar të krijojë mundësi për pjesëmarrjen e publikut dhe të të gjitha palëve të interesuara në procesin e hartimit të buxhetit vjetor dhe sidomos të prioriteteve buxhetore.

Në këtë takim pjesëmarrësit do të informohen mbi investimet, projektet dhe shërbimet kryesore të programit “Infrastruktura rrugore dhe transporti publik”, “Paketa fiskale” që Bashkia mendon të zbatojë për vitet 2018-2020, si dhe do të mirëpresë çdo mendim, sugjerim e këshilla nga ana e çdo qytetari.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Edhe pasditen e kësaj të shtune, Durrësi ishte tërësisht i boshatisur.

Përmes një postimi në Facebook, mjeku i infektivit, Tritan Kalo u bën thirrje shqiptarëve që të respektojnë këshillat e specialistëve për

Ditën e sotme u mbush plot një javë që një grup sipërmarrësish durrsakë kanë bashkuar forcat për t’u ardhur në ndihmë kategorive më vulne

Izolimi i detyrueshëm i qytetarëve si masë mbrojtëse nga koronavirusi, ka bërë që shumë familje në nevojë në Durrës të përballen me vësht

Numri i personave që kanë humbur jetën në Greqi si pasojë e koronavirusit ka shkuart në 32. Sikurse bëjnë të ditur mediat greke numri i p

Qeveria ka detajuar mënyrën si do ndahen paratë e pagave për të punësuarit në biznesin e vogël.

Drejtoresha e spitalit rajonal të Durrësit, Nadire Jani, ka reaguar menjëherë pas një denoncimi të bërë në rrjete sociale nga ish—deputet

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu përcollën sot në aeroportin e Rinasit, 30 mjekë dhe infermierë të

Ish-deputetja e Durrësit, Fatbardha Kadiu, ka denoncuar përmes një statusi në Facebook faktin se një pacient i prekur nga Covid-19 po mba