Durrës, Porti i ri i peshkimit, përfundon ndërtimi i skolierës

Postuar: 02/05/2013 - 11:50

DURRES, 2 maj 2013- Puna për ndërtimin e portit të ri të peshkimit po ecën me ritme të shpejta. Ndërtimi i skolierës barrierë me gurë, që do të shërbejë për krijimin e basenit ujor të portit të ardhshëm ka arritur drejt përfundimit. Ndërsa makineritë e rënda dhe mjetet lundruese  të specializuara vazhdojnë punimet për ndërtimin e portit të peshkimit pa ndërprerje. Kapiteni i portit të Durrësit Hysni Aruçi, shpjegon se ndërtimi i portit të ri, i cili është planifikuar të përfundojë brenda një periudhe 2 vjecare, do të mundësojë ankorimin e 120 anijeve të peshkimit  njëherësh, por edhe largimin e tyre nga zona portuale, për ti hapur rrugë investimeve të tjera.

Dhjetra automjete vetshkarkuese, makineri të rënda dhe mjete lundruese të specializuara të kompanisë austriake “Strabag SE”,vazhdojnë punimet për ndërtimin e portit të peshkimit pa ndërprerje dhe sipas kontratës mes palëve projekti duhet të përfundojë brenda një periudhe 2-vjeçare.

Kontrata është firmosur në korrik të vitit të kaluar, nga Ministria e mjedisit, që menaxhon edhe sektorin e peshkimit me kompaninë ndërtuese austriake. 

Ndërtimi ka filluar në pikën pranë godinës së kapitenerisë së portit, ngjitur me murin dallgëthyes, ndërsa kompania austriake ka ngritur kantierin e makinerive dhe automjeteve të rënda pranë kalatës nr 1.

Ndërtimi i portit të peshkimit po realizohet me financimin e Bankës Islamike prej 14.6 milion dollarë, të ndarë në dy lote.

Projekti është realizuar tre vjet më parë nga studio marokene CID. Ai parashikon ngritjen e një skoliere prej 800 metra linear përballë murit perëndimor të portit, nga vendi ku ndodhet kapiteneria deri në godinën e stacionit meteorologjik.

Brenda basenit ujor prej 8 hektarë, që do të krijohet mes dy mureve, do të ndërtohen tre pontile me gjërësi 4 metra dhe me gjatësi 84 metra secila. 

Me ndërtimin e portit të ri, sipas Aruçit  do të mundësohet largimi i motopeshkatoreve nga zona portuale ku ndodhen tani, dhe do të çlirojë 100 metra kalatë dhe një sipërfaqe prej 2.8 ha.Sipas masterplanit për zgjerimin dhe modernizimin e portit detar më të madh të vendit, me largimin e motopeshkatoreve nga vendankorimi aktual gjatësia e kalatës së trageteve do të dyfishohet, ndërsa manovrat e anijeve dhe trageteve në basenin portual nuk do të kenë pengesa.

/e.a. Agjensia e Lajmeve "Dyrrah"/

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Gazetari investigativ Artan Hoxha ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme në ‘Top Story’.

   Gazetari investigativ Artan Hoxha, njihet për lajmet e bujshme që bën publike, dhe shumë herë kur ai paralajmëron diçka, ndodh.

   Kryeprokurori Adriatik Llalla ka mbledhur në një takim mbrëmjen e sotme të prokurorët e Krimeve të Rënda për çështjen “Habilaj”.

   Ish-shefi i antidrogës në Fier, Dritan Zagani ka publikuar një status në “Facebook”, lidhur me daljen publike të ish-ministri Sajmir T

   Ky që shihni në foto është për N/komisar Gjergji Azisllari, me detyrë Specialist për Hetimin e Krimeve në stacionin policor Plazh, Dur

Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat në Durrës, ndaloi sot një punonjës policie si i dyshuar për veprën penale të “Shpërdorimit

   Ushtarakët e Forcave Speciale do të angazhohen në misionin paqeruajtës në Afganistan.

Administratori i OSHEE-së, Adrian Çela, ka deklaruar të hapur garën për kreun e 11 drejtorive rajonale në vend.

Sekuestrohet një mjet lundrues tip gomone me vlerë 150.000 euro!

Një qytetar durrsak ka bërë tre javë burg  për shkak të një gabimi që ka bërë një denoncuese nga Saranda.