Durrës, UAMD dhe "Luarasi" nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi (VIDEO)

17/03/2017 - 20:12

Universiteti i Durrësit “Aleksandër Moisiu” dhe Universiteti jo publik “Luarasi” kanë nënshkruar ditën e sotme një marrëveshje bashkëpunimi midis tyre.

Marrëveshja e bashkëpunimit është nënshkruar nga dy rektorët respektivë, Kseanela Sotirovski dhe Arben Malaj.

Rektorja Sotirovski deklaroi se marrëveshjet e bashkëpunimit kanë nisur shumë më herët midis dy universiteteve më në zë në vend.

“Marrëveshja e sotme konsiston në shumë pika, por kryesore janë kërkimi shkencor, shkëmbimi i pedagogëve në programet e studimit, organizimi i eventeve të ndryshme etj” deklaroi Sotirovski.  

Ndërkohë rektori i universitetit “Luarasi” tha se kemi elementë të përbashkët e të dobishëm për bashkëpunimin me një partner strategjik, siç është Universiteti i Durrësit.  

Malaj vlerësoi kontributin e dhënë nga rektorja Sotirovski në finalizimin e kësaj marrëveshjeje dhe njëkohësisht vuri në pah potencialin e madh që ka UAMD. 

Finalizimi i nënshkrimit të kësaj marrëveshjeje ka ardhur pas një pune shumë të mirë që kanë bërë të dy ekipet e universiteteve, pas një bashkëpunimi të suksesshëm disa vjeçar midis tyre.    

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjykata e Posaçme e Apelimit ka hequr masën e pezullimit për gjyqtarin e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, Luan Daci duke i dhënë të drejt

Një ditë pas shembjes së pallatit 6-katësh në lagjen nr.11, bulevardi "Dyrrah" tashmë është i lirë për qytetarët e Durrësit.

Pas 10 ditësh, banorët e kompleksit "Jedas" në Durrës janë rikthyer protestës para bashkisë së qytetit mëngjesin e sotëm.

Një granatë e paplasur është gjetur afër Drejtorisë së Policisë Tiranë teksa punonjësit e UKT po gërmonin për një kanal.

Paga e luftës ka mbledhur pranë drejtorisë së Tatim Taksave mesditën e sotme reth 100 punonjëse të fasonerisë "The Star" në Durrës.

Kolapsi mjedisor që ka përfshirë Durrësin në prag të sezonit turistik me çështjen e mbetjeve urbane, shqetëson jo pak banorët e këtij qyt

"Më shumë se 40 mijë receta me rimbursim kanë marrë falas pacientët kronikë në këto muaj të epidemisë së COVID19 në vendin tonë, krah

Pas punonjësve të policisë, në pension të parakohshëm do të dalin njerëzit e Shërbimit Informativ Shtetëror, institucioni kryesor i sekre

Kryeqyteti do të ketë mungesë të furnizmit me ujë gjatë fundjavës.

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat e fundit lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.