Durrës. Ujësjellësi, ente publike nuk paguajnë faturat

Postuar: 01/12/2013 - 15:12

DURRËS, 1 dhjetor 2013 – Në qytetin e Durrësit nuk ka vetëm konsumatorë familjarë, të cilët mund të jenë debitorë ndaj ndërmarrjes së kompanisë publike Ujësjellës Kanalizime Durrës (UKD) sha, por edhe institucione shtetërore. Sipas drejtorit ekzekutiv të kompanisë publike Spartak Kovaçi, situata financiare e institucionit që ai drejton është vërtet kritike, kjo bazuar në nivelin e lartë debitorëve, të cilët nuk kryejnë likuidimin e faturave të ujit. Kovaçi tha se kanë nisur procedimet penale ndaj të gjithë abuzuesve dhe debitorëve. Një pjesë e mirë i institucioneve vendore në qytetin e Durrësit nuk kanë paguar faturat e ujit të pijshëm, duke i sjellë një humbje prej rreth 17. 149.218 lekësh UKD-së. Bëhet fjalë për rreth 30 njësi vendore mes tyre, bashki, komuna, shkolla etj. si bashkitë e Sukthit dhe Manzës, Këshilli i Qarkut, si dhe institucione të tjera, mes tyre edhe shkolla e mesme “Naim Frashëri” etj, që prej kohësh nuk kanë shlyer detyrimet pranë UKD-së.

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shoqata Shqiptare e Turoperatorëve & Agjencive Turistike (ATOA) ka reaguar ashpër lidhur me një vendim të Bashkisë së Durrësit mbi di

Një vajzë rreth 16 vjeçe u mbyt mesditën e sotme në plazhin e Ksamilit, ndërkohë mësohet se në trupin e turistes ruse janë konstatuar 2 s

Nëse keni bërë plane për të shkuar në det mendohuni dy herë, pasi moti do të jetë me kapriço.

Një aksident rrugor është regjistruar rreth orës 13:00 në afërsi të zonës së Plepave në Durrës.

Nis rehabilitimi i sheshit publik, faza e parë e Muzeut të Dëshmorëve.

Më datën 20 korrik 2017, një grup anëtarësh të Shoqatës Rinore të Atlantikut nga Kosova {KYATA, Kosovo Youth Atlantic Treaty Association,

Ambasadori Italian Alberto Cutillo ka zhvilluar një vizitë në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit ku u prit nga dr

Personi që u plagos mbrëmë në Tiranë është Mishel Manoku. Ai ka luajtur në filmin “Saimir”, si djali i Xhevdet Ferrit.

Ambasada e Shqipërisë në Greqi ka njoftuar se nga tërmeti i fuqishëm në Ishullin Kos nuk ka shtetas shqiptarë të lënduar.

Kryeministri Edi Rama ka publikuar këtë të premte shkrimin e revistës “GIOIA”, ndër më prestigjiozet në Itali, për turizmin dhe detin fan