Durrës, 2 punonjës të tjerë të laboratorit dalin pozitivë me Covid-19, priten përgjigjet e tamponëve të tjerë

30/06/2020 - 08:51

Dy raste të tjera të prekura me Covid-19 janë konstatuar mëngjesin e sotëm në laboratorin e analizave pranë Njësisë Vendore të Kujdesit Shëndetësor në Durrës.

Pas rastit të parë të regjistruar ditën e enjte të javës së kaluar dhe një tjetër rasti të dalë ditën e diel, mëngjesin e së martës punonjësit e këtij institucioni kanë mësuar se të tjerë persona nga stafi kanë dalë pozitiv me koronavirus duke e çuar në total numrin e të prekurve në 4. Mëngjesin e sotëm punonjësit e laboratorit janë njoftuar me SMS që të mos paraqiten në punë.

Pasi një laborante doli pozitive me Covid-19, shumë punonjës të laboratorit kërkuan të bënin tamponin, por ditën e parë vetëm 4 prej tyre u testuan. Ndërkohë, laboratori vijoi punën normalisht javën e kaluar pavarësisht faktit se anëtarët e stafit kishin pasur kontakte me laboranten.

Mëngjesin e së enjtes, ambientet e laboratorit u dezinfektuan, por, sipas stafit, mbyllja e laboratorit do të ishte masa më e mirë për të frenuar përhapjen e virusit. Megjithëse në laborator dy punonjës dolën pozitivë, ai ishte i hapur gjatë ditës së hënë. Nuk dihet ende nëse 4 punonjësit do të jenë të vetmit të prekur në këtë institucion, pasi “DurrësLajm” mëson se gjatë të hënës janë marrë dy herë tamponët, ndërsa deri më tani kanë ardhur përgjigjet vetëm për tamponët e bërë në mëngjes.

Laboratori i analizave është institucioni i radhës në Durrës, ku punonjësit janë prekur nga Covid-19. Më parë qenë prekur institucioni i ASH-së dhe bashkisë, të cilët për rreth 2 javë ndërprenë shërbimin për qytetarët dhe punonjësit u vetëkarantinuan.

Kujtojmë se laboratori i analizave është në të njëjtën godinë me administratën e Njësisë Vendore të Kujdesit Shëndetësor dhe Inspektoriatin Shtetëror Shëndetësor dhe autoritetet i tremben faktit se mund të kthehet në vatër të përhapjes së koronavirusit.

Rrezikon që laboratori mikrobiologjik ku janë regjistruar punonjësit e prekur nga Covid-19 të futet në kolaps, sepse nëse të gjithë anëtarët e stafit vetëkarantinohen nuk dihet kush do ta bëjë testimin e tamponëve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vendi ynë mbetet në mbizotërimin e kthjellimeve të pakta dhe vranësirave të shpeshta të cilat do të sjellin reshje shiu në ultësirën Perë

Gjykata e Lartë ka kaluar për gjykim dosjen penale ndaj ish- ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri dhe ish-drejtorit të policisë së Vlorë

Ditën e sotme ka ndërruar jetë mësuesi dhe inxhinieri i njohur Bashkim Sefa.

Policia italiane ka zhvilluar një megaoperacion dhe ka vënë në pranga një grup shumë të madh personash si të përfshirë në grupin mafioz i

Gjykata Kushtetuese do të kalojë për shqyrtim kërkesën e drejtuar nga Presidenti Ilir Meta, në lidhje me paligjshmërinë e shembjes së Tea

Ambasada gjermane në Tiranë, me anë të një lajmërimi për mediat, bën me dije se nga data 24 janar 2021, të gjithë ata persona që duan të

Policia e Shtetit njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë ndëshkuar me masë administrative 462 shtetas, pasi nuk zbatuan masat anticovid

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 3314 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 739 qytet

Sipas llogaritjeve të IGJEUM, përgjatë datave 23 deri më 26 janar priten reshje intensive, të cilat do të jenë më të përqendruara në veri

Prokuroria e Posaçme kundër krimit të Organizuar dhe Korrupsionit ka zgjatur me tre muaj pezullimin nga detyra të Artan Shkëmbit, zv.drej