Durrës, apeli i fortë i Vjollca Arapit: Ata janë bosa, por unë dua drejtësi për masakrimin e burrit (VIDEO)

Postuar: 17/07/2017 - 16:32

Tre muaj pas vrasjes së Agim Arapit, prokuroria e Durrësit ka pushuar çështjen ndaj Kostandin Ekonomit, një prej dy vëllezërve Ekonomi të akuzuar për vrasjen e 60-vjeçarit me mjete prerëse brenda dyqanit të tij.

Kostandin Ekonomi ka fituar lirinë dhe në burg, i akuzuar për ngjarjen e ndodhur në bulevardin “Epidamn”, mbrëmjen e 11 prillit ka mbetur vëllai i tij, Kujtim Ekonomi.

Lirimi i një prej dy vëllezërve ka sjellë reagimin e bashkëshortes së viktimës, Vjolla Arapit, e cila tha për DurrësLajm se është provuar nga pamjet filmike se në vrasjen e bashkëshortit të saj ishin të dy vëllezërit Ekonomi dhe dhëndri i tyre Jurgeni, por në burg tani ka mbetur vetëm një prej autorëve.  

55-vjeçarja Vjollca Arapi, bashkëshortja e viktimës Agim Arapi dhe njëkohësisht dëshmitarja e masakrimit të të shoqit me sende të forta nga dy vëllezërit Ekonomi mbrëmjen e 11 Prillit, tregon se njerëz të ndryshëm i kanë ardhur, e kanë takuar dhe i kanë ofruar para, madje kanë kontaktuar edhe me avokatët e familjes së saj, për t’u tërhequr nga çështja.  

Sipas saj, mjeku ligjor i Durrësit ka nxjerrë tre raporte mjekësore të ndryshme për shkakun e vdekjes, me qëllim lehtësimin e autorëve të ngjarjes në gjykatë.

55-vjeçarja tregoi se shkaktar i vrasjes u bë 23-vjeçari Jurgen Kurti, të cilit zonja i kish kërkuar qeranë mujore prej 130 mijë lekësh të vjetra të tubit të aspirimit. Vjollca, përmes lotëve, tregoi se Kostandin Ekonomi dhe i vëllai i tij Kujtimi, të arrestuar nga policia e Durrësit pas ngjarjes, erdhën në dyqanin e tyre ushqimor, së bashku me Jurgenin dhëndrin. Sipas saj, ata i kanë thënë që t’i kërkonte falje Jurgenit, në të kundërt do t’i vrisnin.   

“Ata erdhën dhe ulën qepenin e dyqanit dhe qëllonin Agimin, derisa e masakruan. Unë nuk e pashë kur Jurgeni erdhi, sepse isha duke kërkuar ndihmë nëpër lagje, por më pas pashë pamjet filmike ku Jurgeni duket qartë që ka hyrë në dyqan me një send të fortë dhe ka qëlluar ndaj bashkëshortit duke i thyer hundën e duke e masakruar në kokë. Tre vetë morën pjesë në krim, vetëm një prej tyre është në burg. Kjo nuk është drejtësi”, tha Vjollca Arapi.    

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   OSHEE shpenzoi mbi 70 milionë euro për të siguruar furnizimin me energji elektrike për qytetarët, gjatë periudhës së thatësirës ekstre

   Dalin detaje të reja nga tragjedia në Rromanat ku humbën jetën 3 të miturit e seksit mashkull, trinjakë.

   Kjo është shtëpia ku pasditen e sotme u konsumua tragjedia e trefishtë, ku 3 trenjakë humbën jetën në shtëpinë e tyre për shkak të zja

   Reshjet e dendura të shiut të regjistruara pasditen e së mërkurës përmbytën rrugët e Durrësit.

Tragjedia që u mori jetën trenjakëve të familjes Konçi në Romanat është konsumuar pasditen e sotme.

   Policia e Durrësit njofton se rreth orës 17:30, në Rromanat  në banesën private të shtetasit G.K. ka rënë zjarr.

   Vjeshta dhe dimri i këtij viti do të jenë më të ngrohtë se normalja. 

   Që nga kjo javë, vëzhguesit e emëruar nga Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit për mbikëqyrjen e procesit të vetingut do të vijnë në

Frika se në kamionët që nisen nga porti i Durrësit drejt porteve italiane, mund të fshihet drogë, ka bërë që policia e portit të Durrësit

Një nga banorët që preket nga prishja e banesës, Osman Hysa, përfaqësues i 153 familjeve që preken nga projekti i rehabilitimit të lumit