Durrës, apeli i fortë i Vjollca Arapit: Ata janë bosa, por unë dua drejtësi për masakrimin e burrit (VIDEO)

Postuar: 17/07/2017 - 16:32

Tre muaj pas vrasjes së Agim Arapit, prokuroria e Durrësit ka pushuar çështjen ndaj Kostandin Ekonomit, një prej dy vëllezërve Ekonomi të akuzuar për vrasjen e 60-vjeçarit me mjete prerëse brenda dyqanit të tij.

Kostandin Ekonomi ka fituar lirinë dhe në burg, i akuzuar për ngjarjen e ndodhur në bulevardin “Epidamn”, mbrëmjen e 11 prillit ka mbetur vëllai i tij, Kujtim Ekonomi.

Lirimi i një prej dy vëllezërve ka sjellë reagimin e bashkëshortes së viktimës, Vjolla Arapit, e cila tha për DurrësLajm se është provuar nga pamjet filmike se në vrasjen e bashkëshortit të saj ishin të dy vëllezërit Ekonomi dhe dhëndri i tyre Jurgeni, por në burg tani ka mbetur vetëm një prej autorëve.  

55-vjeçarja Vjollca Arapi, bashkëshortja e viktimës Agim Arapi dhe njëkohësisht dëshmitarja e masakrimit të të shoqit me sende të forta nga dy vëllezërit Ekonomi mbrëmjen e 11 Prillit, tregon se njerëz të ndryshëm i kanë ardhur, e kanë takuar dhe i kanë ofruar para, madje kanë kontaktuar edhe me avokatët e familjes së saj, për t’u tërhequr nga çështja.  

Sipas saj, mjeku ligjor i Durrësit ka nxjerrë tre raporte mjekësore të ndryshme për shkakun e vdekjes, me qëllim lehtësimin e autorëve të ngjarjes në gjykatë.

55-vjeçarja tregoi se shkaktar i vrasjes u bë 23-vjeçari Jurgen Kurti, të cilit zonja i kish kërkuar qeranë mujore prej 130 mijë lekësh të vjetra të tubit të aspirimit. Vjollca, përmes lotëve, tregoi se Kostandin Ekonomi dhe i vëllai i tij Kujtimi, të arrestuar nga policia e Durrësit pas ngjarjes, erdhën në dyqanin e tyre ushqimor, së bashku me Jurgenin dhëndrin. Sipas saj, ata i kanë thënë që t’i kërkonte falje Jurgenit, në të kundërt do t’i vrisnin.   

“Ata erdhën dhe ulën qepenin e dyqanit dhe qëllonin Agimin, derisa e masakruan. Unë nuk e pashë kur Jurgeni erdhi, sepse isha duke kërkuar ndihmë nëpër lagje, por më pas pashë pamjet filmike ku Jurgeni duket qartë që ka hyrë në dyqan me një send të fortë dhe ka qëlluar ndaj bashkëshortit duke i thyer hundën e duke e masakruar në kokë. Tre vetë morën pjesë në krim, vetëm një prej tyre është në burg. Kjo nuk është drejtësi”, tha Vjollca Arapi.    

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjykata e Durrësit, ka vendosur dje lirimin e shtetasit Kristian Preçi dhe pushimin e çështjes.

Ish-drejtori i policisë së Vlorës Jaeld Çela, ish-shefi i postës Kufitare Dhërmi, Sokol Bode dhe ish-shefi i Krimeve të Rënda dhe Krimit

Kthjellimet mbizotërojnë kushtet e motit në të gjithë territorin deri në mesditë, kur vranësira të lehta shfaqen në zonat malore.

Burime konfidenciale thanë për Tpz.al se ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, i cili është nën hetim, udhëtoi për në Gjermani me një

   Gazetarja Klodiana Lala  në një lidhje direkte në studion e emisionit “Të pa Ekspozuarit” në “News 24” ka treguar më shumë detaje rret

   I ftuar në emisionin “Opinion” gazetari Basir Çollaku deklaroi se edhe ish-drejtori i policisë së qarkut Durrës Perlat Çullaj është në

   Debat i ashpër mes gazetarit Artur Zheji dhe kryeministrit Rama në 360 gradë, në Oranews lidhur me çështjen e kanabisit në Shqipëri.

   Ish-zv.ministrja e Brendshme, aktualisht deputete e PS-së, Elona Gjebrea, pritet të merret në pyetje nga Prokuroria e Krimeve të Rënda

   Me kërkesë të Prokurorisë, Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur nën sekuestro preventive pasurinë e Kelmend Balilit dhe familjarëve

   Ngjarja e rëndë e 19 nëntorit, ku çifti i të moshuarve Maliq dhe Shahe Elezi përkatësisht 77 dhe 69 vjeç u dhunuan nga 3 grabitës në b