Durrës, BB financon Sistemin e Informimit për Menaxhimin e Trafikut të Anijeve

26/06/2019 - 17:17

Më 26 qershor 2019, në Drejtorinë e Përgjithshme Detare (DPD) mbërriti kontrata e nënshkruar me Bankën Boterore (BB) për financimin e projektit të VTMIS-it (inicialet anglisht për “Vessel Traffic Management Information System” – Sistemi i Informimit për Menaxhimin e Trafikut të Anijeve / Detar), njofton Paulin Ndreu, drejtor i përgjithshëm i Drejtorisë Detare me seli në Durrës.

Pas LRIT-it (inicialet anglisht për “Long-Range Identification and Tracking” – Gjurmimi dhe Identifikimi me Rreze të Gjatë Veprimi), VTMIS-i është projekti më i rëndësishëm për detarinë shqiptare. Kështu, më në fund, edhe Shqipëria do të jetë e barabartë me vendet e rajonit dhe ato të BE-së. 

Sipas Ndreut, “këtë projekt paraardhësit e mi [është fjala për Gazmir Tahirin, ish-drejtor i DPD-së] të partisë së tepsisë (LSI) e bllokuan dhe nuk i kërkonin financim BE-së dhe BB-së”. Kreu aktual i DPD-së aludon se Tahiri me shokë donin të bënin tender me fonde publike për të vjedhur.

Ndreu shkruan ndër të tjera, se studimi i fizibilitetit iu dërgua Bankës Botërore për financim. BB-ja pranoi me shpejtësi. Për një vit Shqipëria do të ketë implementuar VTMIS-in.

“Baltën dhe mllefin që na hedhin çdo ditë [Gazmir Tahiri dhe portalet e opozitës], ua kthejmë me punë e projekte”, e mbyll postimin e tij në FB drejtori i përgjithshëm i Drejtorisë Detare, Paulin Ndreu.

Th.M.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ditën e sotme, Valbona Sako, kandidatja e PS-së që fitoi në Durrës në zgjedhjet e 30 qershorit, nuk e mori mandatin pasi gjyqtarja Mimoza

Situata politike shqiptare vijon të shqetësojë diplomacinë amerikane.

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka dhënë një informacion të ri dhe shumë të rëndësishëm për kartat e identitetit.

Komisioneri publik kërkoi shkarkimin nga detyra të kryetarit të Gjykatës së Lartë Xhezair Zaganjori në seancën e mbajtur në Kolegjin e Po

Banka e Shqipërisë ka reaguar një ditë pas shkresës që grupi parlamentar i PS-së i dërgoi Kuvendit për shkarkimin e Arben Malajt nga anët

Në kuadër të zbatimit të planit të gjerë operacional për luftën kundër informalitetit, Inspektorati i Punës dhe Sektori

Gjykata e Durrësit nuk i ka dhënë mandatin e kryebashkiakes Valbona Sakos, e cila u shpall fituese në votimet e 30 qershorit.

Shpërthimi i bombolës së gazit në një argjendari të hënën në zonën e ish-Bllokut ishte vetëm një nga rastet e rënda që ne dëgjojmë thuajs

Sektori i Policisë Rrugore në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës, bën me dije se për shkak të punimeve që po kryhen në hyrje të qyteti