Durrës, ceremoni për dorëzimin e 16 granteve të BE-së në sektorin e turizmit (VIDEO)

22/11/2019 - 17:37

Është zhvilluar në Durrës ceremonia e dorëzimit të granteve nga Bashkimi European për sektorin e turizmit me vëmendje të veçantë në sektorin e kulturës dhe të turizmit të aventurës. Gjatë ceremonisë ka mbajtur fjalën Majlinda Bregu, Sekretare e Përgjithshme e RCC-së, përfaqësues të BE-së dhe dy fitues të granteve, Danko Ćosić nga Qendra e Danubit për Aftësitë dhe Nada Marković nga Shoqata e Grave “Maja”.

Majlinda Bregu, sekretare e përgjithshme e RRC, tha gjatë ceremonisë se turizmi është një nga industritë më të rëndësishme të zhvillimit ekonomik.

“Ne jemi të kënaqur që këto grante do të ndihmojnë 161 komunitete lokale për zhvillimin e tyre. Vitin e shkuar kanë qenë 12 milionë turistë në ballkanin perëndimor, 40% ishin për turizëm kulturor ku ne jemi përpjekur që sajtet që kemi t’i vëmë në dukje. Në Shqipëri të punësuarit në sektorin e turizmit ishin 90 mijë veta”- tha Bregu.

Përmirësimi i itinerareve turistike që të çojnë drejt pikave historike e arkeologjike do t’i jepte më shumë mundësi zhvillimit ekonomik të rajonit. Turizmi i aventurës do të mbështetet me 800 mijë euro.

Nada Markovic nga shoqata e grave “Maja”dhe Danko Cosic, përfitues të granteve të BE, kanë ndarë me të ftuarit jo vetëm përvojat e tyre në fushën e turizmit, por edhe planet që ata kanë në të ardhmen.

“Është kënaqësi që kemi fituar një grant. Ne po promovojmë gratë që janë të përfshira në turizmin rural dhe që marrin pjesë në këtë sekor. Vijmë nga Bosnjë Hercegovina dhe një sërë veprimesh që do të zbatohen si pjesë e këtij granti kanë angazhimin e grave në këtë sektor” – tha Markovic.

Një tjetër projekt ndërkombëtar shumë interesant u paraqit nga Qendra e Danubit në Beograd.

“Duam të zhvillojmë një rrjet kulturor, që ka të bëjë me rrjetin ose shtigjet që kanë ekzistuar që nga perandoria Romake. Në këtë projekt janë të përfshirë 5 shtete. Janë 38 vende të certifikuara, sepse qendra e perandorisë Romake nuk ka qënë në Romë, por në Danub. Qendra politike dhe ushtarake nuk ka qenë në Romë por në Danub dhe nëse turistët duan të mësojnë më shumë për historinë e Romës duhet t’i drejtohen Danubit për të njohur më shumë”, tha përfaqësuesi i Qendrës së Danubit.

Aktiviteti u zhvillua në Muzeun Arkeologjik të Durrësit, i cili dëshmon historinë 3.000-vjeçare të qytetit bregdetar, i shumë vizituar nga qindra mijëra turistë të huaj e vendas.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dy persona janë vënë në pranga nga Policia e Tiranës pasi morën peng një 23-vjeçar nga Maqedonia.

Pjesa e parë e ditës paraqitet me vranësira të shumta të cilat do të sjellin reshje shiu në pjesën më të madhe të vendit.

 Zv/ministrja e Brendshme Rovena Voda ka qenë sot bashkë me kryetarin e bashkisë së Durrësit Zhulien Varfaj tek kompleksi “Jedas", në lag

Zv/Kryeministri Erion Braçe zbuloi se koncesioni i rrugës Milot-Balldre është anuluar.

Drejtoresha e gjimnazit ‘Sami Frashëri’ në Tiranë, Teuta Dobi është shkarkuar sot nga puna.

Më 6 dhjetor 2019, në njësinë administrative Manëz në bashkinë e Durrësit, përfundoi instalimi i njësive të lëvizshme të banimit që Gazsj

Një nga ngjarjet më të rënda të tërmetit që ndodhi në datën 26 nëntor ishte padyshim tragjedia në pallatin 6 katësh pranë Kryqit të Kuq n

Në një kohë kur Durrësi ka hyrë në ditën e 11-të që nga tërmeti shkatërrimtar i datës 26 nëntor, bilanci i dëmeve në terren sa vjen e rën

Mëngjesin e 26 nëntorit, Shqipëria u godit nga një tërmet i fuqishëm që shkaktoi 51 viktima dhe qindra të plagosur.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka bërë të ditur se ekspertët e saj po punojnë me inxhinerët shqiptar në mënyrë që