Durrës, “Klubi për Shoqëri të Ndjeshme”, aktivitet ndërgjegjësues në Ditën Botërore të Mjedisit (FOTO)

05/06/2019 - 20:23

“Klubi Studentor për Shoqëri të Ndjeshme” në Universitetin “Aleksandër Moisiu” në Durrës (UAMD), ndërmori sot një fushatë ndërgjegjësuese në kuadër të 5 qershorit, Ditës Botërore të Mjedisit.

Studentët e UAMD-së realizuan dhjetëra  postera me mesazhe ndërgjegjësues në një nga ambientet më të gjelbëruara të qytetit. Iu bashkuan me studentët turistë të huaj, nxënës dhe qytetarë, të cilët theksuan nevojën që ka komuniteti për nisma të tilla ndërgjegjësuese.

Në aktivitet ishin edhe dy piktore të vogla, Albriena dhe Arilena, të cilat jo vetëm që vizatuan disa nga posterat, por edhe ishin në terren për të ndërgjegjësuar qytetarët.

Turistët e shumtë të qytetit bregdetar ndoqën me kërshëri punën e të rinjve dhe i përgëzuan ata për nismën “e gjelbër” .

Reagime të ngrohta pati edhe nga qytetarët e Durrësit. Njëri syresh iu tha të rinjve: “Ju jeni e ardhmja! Tani që ju pashë, do të mbjell edhe unë një pemë!”

Posterat vazhdojnë të mbeten në pemët e qytetit si për të na kujtuar që të gjithë së bashku mund ta shpëtojmë këtë planet.

Cilët janë organizatorët e kësaj nisme:

“Klubi  Studentor për Shoqëri të Ndjeshme” përbëhet nga një grup studentësh të UAMD-së, të cilët kanë vullnetin dhe motivimin për të promovuar solidaritetin human dhe kultivimin e vlerave njerëzore. Ky klub ka si qëllim integrimin e studentëve në shoqëri duke iu dhënë më tepër angazhim e përgjegjësi në çështjet komunitare.

Disa nga objektivat e Klubit janë:

Ngritja e një platforme studentore me baza të forta për integrimin e të rinjve në shoqëri.

Rritja e kulturës së përgjegjshmërisë qytetare për përmirësimin e jetës së komunitetit dhe të mjedisit universitar.

Realizimi i aktiviteteve akademike dhe jo vetëm, të cilat promovojnë jetën sociale të studentëve në UAMD.

Klubi synon zhvillimin e aktiviteteve të ndryshme sociale, kulturore, humanitare duke ofruar një mundësi edukimi për të gjithë studentët që angazhohen.

Një nga pikat e forta të klubit është bashkëpunimi i fortë mes studentëve vullnetarë, por edhe mbështetja nga stafi administrativ dhe akademik.

Nëpërmjet “Klubit Studentor për Shoqëri të Ndjeshme”, studentët e UAMD-së po përpiqen të realizojnë me hapa të vegjël, por të sigurtë, përçimin e vlerave njerezore dhe pasurimin e vlerave morale te të rinjtë . Në këtë Klub çdo student është i ftuar të japë ide dhe të angazhohet në UAMD dhe në shërbim të komunitetit.

Për t’iu bashkuar Klubit na shkruani në [email protected].

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjykata e Tiranës ka çuar për gjykim dosjen ndaj ish-kryebashkiakut të Vorës, Agim Kajmaku, i cili ndodhet prej katër muajsh në arrati dh

Prokurori i Përgjithshëm i Republikës së Shqipërisë Olsian Çela priti sot në një takim zyrtar delegacionin e Zyrës së Prokurorisë Federal

Në studion e emisionit “Shqipëria Live”, nga ku ishte dhe i ftuar gazetari Marim Mema u shpreh se ka një projekt të madh për ndërtimin e

Një studim i ri ka zbuluar se rreziku për obezitet tek fëmijët rritet kur flenë gjumë vonë.

Në portin e Durrësit janë prenotuar 20 kroçera dhe veliera për sezonin e ardhshëm turistik.

Detaje të reja janë zbardhur nga rrëmbimi dhe më pas vrasje e Jan Prengës më 17 janar në qytetin e Kamzës.

Zbardhen konkluzionet përfundimtare për anëtarin e Këshillit të Lartë të Prokurorisë Besnik Cani, i cili doli para Kolegjit të Posaçëm i

Tetë kandidatët për Kreun e Byrosë Kombëtare të hetimit do ti nënshtrohet testit të Poligrafit ose makinës të së vërtetës.

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor me anë të një njoftimi në Facebook, ka bërë të ditur se me ndryshimet e ligji

“Ndërtim i 2 mijë shtëpive”, është premtimi i Emirateve të Bashkuara për Shqipërinë në seancën e dytë të Konferencës së Donatorëve.