Durrës, "Koncert në karantinë" mes banorëve të lagjes nr.6 (FOTO & VIDEO)

06/04/2020 - 19:37

Ndalesa e sotme e “Koncert në karantinë” në Durrës ishte lagjja nr.6, tek ish-befotrofi.

Në koncertin e katërt, që nga dita e premte kur startoi nisma e poetit Ard Omeri, u përsërit sërish atmosfera e ngrohtë që sjellin tingujt e muzikës për banorët e qytetit bregdetar, që nisën këtë të hënë javën e katërt të karantinës.

Nga ballkonet apo sheshpushimet e pallateve të tyre, banorët iu gëzuan zërit të artistëve durrsakë dhe qeshën me skeçet dhe paroditë e humoristëve. Ashtu si në koncertet e tjera, nuk mungonin simbolet kombtare në ballkonet e durrsakëve.

Në koncert mungoi vetëm mjeshtri i violinës Enver Qerimaj për arsye shëndetësore.

Pas falenderimeve mirënjohëse për organet shtetërore që lejuan zhvillimin e koncertit dhe Policise së Rendit dhe asaj Bashkiake, që garantuan mbarëvajtjen e saj, një falenderim i veçantë shkoi për mjekët dhe infermierët që janë në vijën e parë të kësaj lufte me një armik të padukshëm.

Gjatë koncertit, poeti Ardi Omeri njoftoi nismën e disa intelektualëve dhe biznesmenëve durrsakë, që në bashkërendim me bashkinë e Durrësit do të shpërndajnë ndihma për pensionistët dhe familjet në nevojë.

Ndalesa e rradhës e koncertit do të jetë nesër në rrugën e Ujësjellësit, lagjja nr.17, në orën 17.00.

*Pamjet filmike dhe fotot nga studio Adi Doomi

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zbulohen detaje të reja në lidhje me atë që po ndodh në burg, me shqiptarin Aleksandër Luca, i dënuar me burgim të përjetshëm për dhunimi

Regjisori Robert Budina nga Kukësi ka thënë se pasi të përfundojë turi për mbledhjen e gjihë firmave të peticionit, Aleanca do organizojë

Në kuadër të masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, bashkia e Durrësit vendosi në fillim të muajit prill që në tregun e fr

Analisti Fatos Lubonja, i ftuar në studion e lajmeve në News 24, komentoi aktualitetin politik, duke u ndalur tek reforma zgjedhore. Ai t

Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore ka publikuar formimin e personave, të cilët ishin pjesë e grupit të punës, të cilët vendosë

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit i është drejtuar me një letër publike kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ku i kujton kontratën q

Edhe dietologia Blerina Bombaj ka dalë kundër nismës së kryeministrit Edi Ramës për të bërë pa makina të dielat nga tetori deri në mars 2

Sot ka filluar puna për riparimin e bankinave në shëtitoren Taulantia në Durrës.