Durrës, Lindita Nushi jep alarmin: Rritet numri i azilantëve me dokumenta fallco në Port (VIDEO)

Postuar: 16/10/2017 - 16:07

Me mijëra shqiptarë që mësyjnë shtet europianë për të kërkuar azil ekonomik, mësyjnë nga porti i Durrësit drejt Europës, por me dokumenta të falsifikuara. Ka një trend në rritje të personave që përpiqen të kalojnë në vendet e BE, me qëllim përfitimin e azilit Ekonomik. Shqetësimi u ngrit nga drejtoresha e Kufirit në portin e Durrësit Lindita Nushi, para drejtuesëve të institucioneve lokale dhe zv.minsitres së brendshme.

Drejtoria e kufirit ka shtuar masat e sigurisë në pikën kufitare me qëllim parandalimin e trafikimit të qënieve njerëzore dhe personave që tentojnë të kalojnë në vendet e Bashkimit Evropian me qëllim tentativën për të kërkuar azil ekonomik. Drejtoresha e kufirit, Lindita Nushi deklaroi gjatë një takimi në prefekturë me temë "migracioni i parregullt nuk janë zgjidhja më e mirë në BE", se është shtuar numri i personave që tentojnë të kalojnë kufirin me dokumente të fallsifikuara dhe ka pasur një trend në rritje të personave që përpiqen të kalojnë në vendet e bashkimit Evropian me qëllim përfitimin e azilit ekonomik. 

Në këtë takim, krahas drejtuesve të institucioneve të ndryshme ishte e pranishme edhe zv ministria e punëve të brendshme, Rovena Voda. Voda kërkoi impenjim maksimal nga të gjitha sktrukturat shtetërore, OJF dhe struktura të tjera të marrin masa ekstreme për parandalimin e fenomenit të trafikimit të qënieve njerëzore dhe qëllimit të personave për të kërkuar azil ekonomik në vendet e bashkimit evropian. 

Gjatë analizës në ketë takim, u theksua se tentativat e fenomenit të trafikimit të qënieve njerëzore në pikën kufitare është rritur. Sikurse ka pasur një trend në rritje të personave që tentojnë të kalojnë nëpërmjet pikës kufitare të Durrësit në qëllim për të përfituar azil ekonomik në vendet e BE-së, por janë kthyer pasi kishin mungesë në dokumentacion.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Të tjera detaje janë bërë me dije në lidhje me sasinë e eurove të kapura në Durrës.

   Nuk përbën aspak sekret, madje qarqet diplomatike e vërtetojnë se Athina dhe Tirana kanë hyrë tashmë në rrugëtimin e fundit për nënshk

   19-vjeçari Klevis Lika është njëri prej të ndaluarve nga policia e Durrësit si shoqërues i auto-trenit ku u gjetën dy automjetet tip “

   Nga mëngjesi i të hënës deri në orën 22:00, autostrada Tiranë-Durrës do t’i nënshtrohet sërish punimeve, e kësisoj trafiku do të ndrys

   Ditën e sotme në Durrës është zhvilluar një superoperacion, ku u sekuestruan 4-5 milionë euro në 2 makina ‘Toyota Yaris’.

   Industria e turizmit në Durrës ka vijuar të rritet me hapa galopantë gjatë viteve të fundit.

   Sasia e eurove të gjetura në mjetin tip “Tojota Yaris”, me targa AA120 SP AFR 559, sekuestruar sot në Portin e Durrësit, është rritur

Bllokohen në portin e Durrësit një sasi e madhe eurosh. 

   Rreth 114 vende pune për infermierë kanë mbetur të lira për shkak se fituesit e fazës së parë të aplikimeve në portalin Infermierë për

   Në kuadër të sezonit turistik, Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë përmes Drejtorisë së Përgjithshme Detare ka ndërmarrë një sër