Durrës, Lindita Nushi jep alarmin: Rritet numri i azilantëve me dokumenta fallco në Port (VIDEO)

Postuar: 16/10/2017 - 16:07

Me mijëra shqiptarë që mësyjnë shtet europianë për të kërkuar azil ekonomik, mësyjnë nga porti i Durrësit drejt Europës, por me dokumenta të falsifikuara. Ka një trend në rritje të personave që përpiqen të kalojnë në vendet e BE, me qëllim përfitimin e azilit Ekonomik. Shqetësimi u ngrit nga drejtoresha e Kufirit në portin e Durrësit Lindita Nushi, para drejtuesëve të institucioneve lokale dhe zv.minsitres së brendshme.

Drejtoria e kufirit ka shtuar masat e sigurisë në pikën kufitare me qëllim parandalimin e trafikimit të qënieve njerëzore dhe personave që tentojnë të kalojnë në vendet e Bashkimit Evropian me qëllim tentativën për të kërkuar azil ekonomik. Drejtoresha e kufirit, Lindita Nushi deklaroi gjatë një takimi në prefekturë me temë "migracioni i parregullt nuk janë zgjidhja më e mirë në BE", se është shtuar numri i personave që tentojnë të kalojnë kufirin me dokumente të fallsifikuara dhe ka pasur një trend në rritje të personave që përpiqen të kalojnë në vendet e bashkimit Evropian me qëllim përfitimin e azilit ekonomik. 

Në këtë takim, krahas drejtuesve të institucioneve të ndryshme ishte e pranishme edhe zv ministria e punëve të brendshme, Rovena Voda. Voda kërkoi impenjim maksimal nga të gjitha sktrukturat shtetërore, OJF dhe struktura të tjera të marrin masa ekstreme për parandalimin e fenomenit të trafikimit të qënieve njerëzore dhe qëllimit të personave për të kërkuar azil ekonomik në vendet e bashkimit evropian. 

Gjatë analizës në ketë takim, u theksua se tentativat e fenomenit të trafikimit të qënieve njerëzore në pikën kufitare është rritur. Sikurse ka pasur një trend në rritje të personave që tentojnë të kalojnë nëpërmjet pikës kufitare të Durrësit në qëllim për të përfituar azil ekonomik në vendet e BE-së, por janë kthyer pasi kishin mungesë në dokumentacion.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Teksa i gjithë vendi është përfshirë nga moti i keq me reshje të dendura dëbore dhe shiu, Ministria e Mbrojtjes ka dhënë informacion rret

Gjykata e Durrësit ka vendosur masën e sigurisë “arrest me burg” për një 38-vjeçare me iniciale O.D., e cila dyshohet se përmes mashtrimi

Policia Rrugore e Tiranës bën bilancin e fundjavës, duke raportuar atë që ka ndodhur gjatë natës në aksionet më të fundit të ef

   Gjykata e rrethit Durrës ka dhënë masën e sigurisë “Arrest në burg” për 38-vjeçaren nga Tirana O.D., që mashtroi shtetasin I.H.

   Njiheshin prej dy vitesh, por brenda kësaj periudhe kohore kishte mundur t’i merrte jo pak por 900 mijë euro.

   Një lëkundje sizmike është regjistruar në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme.

   Një valë "e acartë" do të godasë pjesën më të madhe të Europës, duke përfshirë edhe Shqipërinë.

   Nordikët, shans i artë për Shqipërinë por që mund të kthehet në vetëvrasje….Kjo do të varet nga mënyra sesi do të menaxhohet situa

   Ministria e Mbrojtjes informon mbi situatën e shkaktuar nga moti i keq që po bën së fundmi në vend dhe ka shkaktuar problemet e para n

   Moti i keq dhe stuhitë e dëborës kanë përfshirë verilindjen e vendit. Në orët e para, temperaturat zbritën në -4 gradë Celsius.